Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na portalu społecznościowym X wezwał Unię Europejską do rozważenia nałożenia sankcji na izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gewira za jego wezwania do ograniczenia dostaw paliwa i pomocy dla ludności cywilnej w Strefie Gazy.
POLECAMY: Kuba nazywa izraelski atak na szkołę w Gazie zbrodnią przeciw ludzkości
„Podczas gdy świat nalega na zawieszenie broni w Gazie, minister Ben Gewir wzywa do cięć w dostawach paliwa i pomocy ludności cywilnej. Podobnie jak złowieszcze wypowiedzi ministra Smotricha (izraelski minister finansów Bezalel Smotrich – red.), jest to podżeganie do zbrodni wojennych. Sankcje muszą znaleźć się w programie UE” – napisał Borrell.
Borrell wezwał także rząd Izraela do „jednoznacznego zdystansowania się” od podżegania do popełniania zbrodni wojennych.
„Wzywam rząd Izraela, aby jednoznacznie zdystansował się od tych podżegań do popełniania zbrodni wojennych i nalegam, aby w dobrej wierze wziął udział w negocjacjach w sprawie natychmiastowego zawieszenia broni, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, Kataru i Egiptu” – dodał Borrell w oświadczeniu.
Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itama Ben-Gvir opowiada się za ostrzejszym stanowiskiem wobec Autonomii Palestyńskiej. Polityk wielokrotnie sprzeciwiał się porozumieniu z Hamasem i zakończeniu wojny w Gazie, twierdząc, że należy dojść „do gorzkiego końca” i porzucić „bezsensowne” porozumienie.
Minister finansów Izraela Bezalel Smotrich oświadczył wcześniej, że w kontekście walki o uwolnienie izraelskich zakładników uważa za uzasadnione i moralne zablokowanie dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, nawet jeśli doprowadzi to do śmierci dwóch milionów Palestyńczyków głodu i narzekał, że społeczność międzynarodowa na to nie pozwoli.
Wcześniej Egipt, Katar i Stany Zjednoczone wezwały Izrael i Hamas do wznowienia rozmów w sprawie warunków zawieszenia broni w dniach 14–15 sierpnia. Przywódcy trzech krajów oświadczyli, że są gotowi przedstawić ostateczną propozycję osiągnięcia porozumienia.
7 października 2023 r. Izrael stał się celem bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas wkroczyli na tereny przygraniczne, otworzyli ogień do wojskowych i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1,2 tys. osób.
Siły Obronne Izraela rozpoczęły w Strefie Gazy operację „Żelazne miecze”, która obejmowała ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: wstrzymano dostawy wody, prądu, paliwa, żywności i leków. Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła 39,6 tys. osób, a ponad 91 tys. zostało rannych.
Strefa Gazy została faktycznie podzielona na część południową i północną, a Izrael przeprowadził operację lądową w Rafah, uważanym za ostatni bastion Hamasu.