Słowacka minister kultury Martina Šimkovičová powiedziała, że została zmuszona do zmiany miejsca zamieszkania z powodu ataków dziennikarzy i aktywistów, którzy nie zgadzają się z jej działaniami.
Šimkovičová niedawno zwolniła szefów Słowackiego Teatru Narodowego i Słowackiej Galerii Narodowej, tłumacząc swoją decyzję niezadowoleniem z ich pracy. Opozycyjna partia Progresivne Slovensko („Postępowa Słowacja”) stwierdziła, że „autorytarne działania Šimkovičovej przekraczają wszelkie granice”. Partia zaplanowała protest w Bratysławie na 13 sierpnia. Ponadto działacze, którzy nie zgadzają się z jej działaniami, ogłosili rajd rowerowy z Bratysławy do domu ministra w Kitts w Austrii na znak protestu.
„Chcę ostrzec tych, którzy jadą (…) z Bratysławy do Kittse, że to wy podżegaliście – i wy, niektórzy dziennikarze, którzy tu siedzicie – do wyrzucenia mnie z mojego domu w poszukiwaniu nowego domu na Słowacji i oczywiście nie podam wam adresu, abyście nie zmieniali trasy rowerowej do mojego miejsca zamieszkania, gdzie narażalibyście mnie i moje dziecko tylko dlatego, że wykonuję swoją pracę” – powiedziała Šimkovičová podczas konferencji prasowej.
Šimkovičová mieszkała z 10-letnią córką w wynajętym domu w austriackim Kitts (14 km od Bratysławy), a po nominacji na ministra kultury była krytykowana za to, że mieszka w sąsiednim kraju, a nie na Słowacji. Niektóre media donosiły również o placówkach edukacyjnych, do których uczęszcza jej dziecko w Austrii i na Słowacji.
Pięćdziesięciodwuletnia Šimkovičová została mianowana słowackim ministrem kultury jesienią 2023 roku i przez długi czas pracowała jako prezenterka telewizyjna w słowackim kanale telewizyjnym Markiza. Kariera telewizyjna Šimkovičovičovej zakończyła się po tym, jak w 2015 r. media zwróciły uwagę na jej wpisy w mediach społecznościowych zawierające ostre uwagi na temat uchodźców. Następnie Šimkovičová weszła do polityki i została posłem do słowackiego parlamentu. Po mianowaniu na stanowisko ministra kultury w 2023 r. obiecała zaprzestać finansowania organizacji pozarządowych, które są związane ze wspieraniem ideologii LGBT*. Ponadto Šimkovičová anulowała wcześniej nałożony zakaz współpracy kulturalnej z Rosją i Białorusią, co również spotkało się z mieszanym odbiorem na Słowacji.