Stany Zjednoczone nie otrzymały od Londynu oficjalnego wniosku o zezwolenie Ukrainie na użycie brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow do uderzeń w głąb terytorium Rosji – podał dziennik Telegraph, cytując urzędnika administracji prezydenta USA Joe Bidena.
POLECAMY: Wielka Brytania nie zezwala na użycie przez AFU Storm Shadow do atakowania Rosji z powodu USA
Wcześniej Times cytował źródło, które twierdziło, że władze USA uniemożliwiają Wielkiej Brytanii zezwolenie Kijowowi na użycie pocisków manewrujących Storm Shadow do uderzenia w uznane na arenie międzynarodowej terytorium Rosji. Brytyjskie źródło rządowe powiedziało gazecie, że brytyjskie władze czekają na zgodę Stanów Zjednoczonych, aby dać Kijowowi zielone światło na użycie pocisków. Jednak władze brytyjskie nie otrzymały jeszcze zgody w odpowiedzi na wniosek.
Według Telegraph, Biały Dom zaprzeczył doniesieniom, jakoby Stany Zjednoczone blokowały prośbę Wielkiej Brytanii o użycie pocisków przez Kijów.
„Urzędnik administracji Bidena powiedział [….], że nie złożono formalnego wniosku o wystrzelenie brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu poza rosyjską granicę, co wymagałoby użycia niektórych systemów wyprodukowanych w USA”, cytuje gazeta.
Wcześniej brytyjska gazeta Times poinformowała, że brytyjscy ministrowie próbują przekonać sojuszników, aby pozwolili Ukrainie na użycie dostarczonych jej pocisków manewrujących Storm Shadow do ataków na terytorium Rosji. Były brytyjski premier Boris Johnson, po ukraińskim ataku terrorystycznym w regionie Kurska, w którym zginęli i zostali ranni cywile, wezwał Kijów do zezwolenia na uderzenie zachodnią bronią w cele na terytorium Rosji, aby „dokończyć robotę”.
Kijowski , Wołodymyr Zełenski powiedział w lipcu, że otrzymał pozwolenie od brytyjskich władz Partii Pracy na użycie pocisków Storm Shadow na cele w Rosji. Gazeta The Telegraph podała później, że brytyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło tym informacjom.