W ostatnich dniach doszło do niepokojącego incydentu na rzece Parana w Argentynie, gdzie statek płynący pod banderą Liberii został zatrzymany na kwarantannę w pobliżu miasta Rosario. Powodem była podejrzana infekcja wirusem małpiej ospy (mpox) u jednego z członków załogi. Jak donosi portal Infobae, informacje te pochodzą od anonimowych źródeł związanych z incydentem.
POLECAMY: Nowa „pandemia” na horyzoncie? Covidowi „kretyni” już na posterunku
Objawy małpiej ospy na pokładzie statku
Kapitan statku, który jest zarejestrowany pod banderą Liberii, skontaktował się z lokalnymi władzami, informując o wystąpieniu objawów przypominających małpią ospę u jednego z członków załogi. Zgodnie z doniesieniami Infobae, kapitan poprosił o natychmiastową pomoc medyczną, co było reakcją na wyraźne objawy choroby. Portal cytuje źródła ze stowarzyszenia Argentyńska Liga Morska, które potwierdziły te informacje.
Kwarantanna i procedury sanitarno-medyczne
W wyniku zgłoszenia kapitana, na statku natychmiast wprowadzono środki ostrożności. Jak podano, „oznak małpiej ospy” nie zignorowano, a kapitan otrzymał polecenie rzucenia kotwicy i zatrzymania jednostki w celu przeprowadzenia kwarantanny. Statek pozostanie w miejscu, aż do momentu, gdy służby medyczne będą mogły potwierdzić lub wykluczyć zakażenie na podstawie wyników badań próbek pobranych od pacjenta.
W obecnej chwili na pokład mogą wchodzić wyłącznie służby sanitarno-medyczne. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez anonimowe źródła, „nikt z załogi nie ma prawa opuszczać statku, dopóki nie zostanie potwierdzone, czy rzeczywiście mamy do czynienia z przypadkiem zakażenia małpią ospą”.
Małpia ospa w Argentynie: aktualna sytuacja
Argentyna dotychczas potwierdziła osiem przypadków małpiej ospy na swoim terytorium. Choroba ta, znana również jako mpox, jest wirusową infekcją, która może przenosić się zarówno ze zwierząt na ludzi, jak i z człowieka na człowieka. Sposoby przenoszenia obejmują kontakt seksualny oraz bliski kontakt fizyczny. Do głównych objawów mpox należą gorączka, bóle mięśni oraz zmiany skórne przypominające czyraki.
Małpia ospa: globalne zagrożenie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że wybuchy małpiej ospy w Kongo oraz w innych krajach afrykańskich stanowią „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”. To podkreśla, jak poważnie traktowana jest ta choroba na całym świecie.
POLECAMY: Skorumpowana WHO ogłosiła „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”