Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, zatwierdził ściśle tajny plan strategiczny dotyczący broni nuklearnej, który po raz pierwszy skupia się na zagrożeniu ze strony rozwijającego się arsenału nuklearnego Chin. Warto również dodać, ze plan ten nie posiada swojej elektronicznej wersji. Informacja ta została ujawniona przez dziennik „New York Times” we wtorek. Nowa strategia, znana jako „Wytyczne dotyczące użycia broni nuklearnej”, została zatwierdzona już w marcu, jednak Biały Dom nie ogłosił jej publicznie.
Kluczowe zmiany w amerykańskiej strategii nuklearnej
Według doniesień „New York Times”, dokument ten jest tak ściśle tajny, że nie istnieją jego elektroniczne kopie, a jedynie niewielka liczba papierowych wersji. Jest to aktualizacja dokonywana co około cztery lata, która odzwierciedla zmieniające się globalne zagrożenia i nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Prezydent Biden nakazał siłom zbrojnym USA przygotowanie się do potencjalnej, skoordynowanej konfrontacji nuklearnej z trzema kluczowymi przeciwnikami: Rosją, Chinami i Koreą Północną. Dokument po raz pierwszy szczegółowo analizuje, czy Ameryka jest przygotowana do reagowania na jednoczesne lub sekwencyjne kryzysy nuklearne, które mogą wybuchnąć z wykorzystaniem zarówno broni nuklearnej, jak i konwencjonalnej.
Reakcje ekspertów i przedstawicieli rządu
Vipin Narang, strateg nuklearny z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz były pracownik Pentagonu, podkreślił znaczenie tej aktualizacji, mówiąc: „Prezydent niedawno wydał zaktualizowane wytyczne dotyczące użycia broni nuklearnej, aby uwzględnić wielu przeciwników uzbrojonych w broń nuklearną. (…) W szczególności uwzględniały one znaczący wzrost rozmiarów i różnorodności arsenału nuklearnego Chin.”
Również Pranay Vaddi, dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni, zaznaczył, że nowa strategia uwypukla konieczność jednoczesnego odstraszania Rosji, Chin oraz Korei Północnej.
Zmieniająca się dynamika globalna
„New York Times” zwraca uwagę na istotne zmiany w geopolityce, które wpłynęły na amerykańską strategię nuklearną. Partnerstwo między Rosją a Chinami oraz dostawy konwencjonalnego uzbrojenia z Korei Północnej i Iranu do Rosji, wspierające jej działania w wojnie na Ukrainie, zmieniły sposób myślenia Waszyngtonu. Amerykańskie agencje wywiadowcze starają się teraz ustalić, czy Moskwa w zamian wspiera północnokoreańskie i irańskie programy rakietowe.
Richard N. Haass, były wysoki urzędnik Departamentu Stanu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a także emerytowany prezes think-tanku Council on Foreign Relations, wskazuje, że „wobec radykalizacji Rosji założenie, że broń nuklearna nie będzie używana w konflikcie konwencjonalnym, nie jest już bezpieczne”.
Rosnące zagrożenie ze strony Chin
„New York Times” podkreśla, że rozbudowa arsenału nuklearnego Chin postępuje znacznie szybciej niż przewidywały to amerykańskie służby wywiadowcze jeszcze dwa lata temu. Prezydent Chin, Xi Jinping, porzucił długoletnią strategię „minimalnego odstraszania” i dąży do osiągnięcia lub przekroczenia rozmiaru arsenałów nuklearnych Stanów Zjednoczonych i Rosji. Chiński kompleks nuklearny jest obecnie najszybciej rozwijającym się na świecie.
Podsumowanie
Zatwierdzenie przez prezydenta Bidena nowego planu strategicznego dotyczącego broni nuklearnej wskazuje na istotne zmiany w polityce bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Skierowanie uwagi na zagrożenie ze strony Chin oraz konieczność jednoczesnego odstraszania Rosji i Korei Północnej odzwierciedla rosnącą złożoność globalnych wyzwań, przed którymi stoi Waszyngton.