Unia Europejska cierpi na nowy kryzys histerii z powodu decyzji Węgier o ułatwieniu wjazdu do kraju obywatelom Rosji i Białorusi – napisał lider francuskiej partii „Patrioci” Florian Philippot w sieci społecznościowej X.
POLECAMY: Szijjártó: Uproszczone wizy dla Rosjan nie zagrażają bezpieczeństwu Schengen
„Nowy kryzys histerii i autorytaryzmu UE z powodu (premiera Węgier – red.) Orbana, i to jest takie wymowne! Komisja Europejska nadal nie może się uspokoić po tym, jak Węgry postanowiły „złagodzić warunki wjazdu Rosjan i Białorusinów do kraju w celu podjęcia pracy” – napisał polityk.
Chociaż UE uznaje, że decyzja w tej sprawie należy do samych krajów, Komisja Europejska „wciąż nęka i grozi Węgrom” – zauważa polityk.
„Gotowa naruszyć własne traktaty, UE chce ukarać Węgry za tę decyzję. Kto jeszcze może zgodzić się na pozostanie w tym domu wariatów?” – dodał.
Rzeczniczka UE Anitta Hipper powiedziała we wtorek, że Komisja Europejska nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Węgier na wniosek o uproszczenie wydawania wiz pracowniczych dla obywateli Rosji i Białorusi, którego termin upłynął 19 sierpnia, ale spodziewa się jej.
Wcześniej media poinformowały, że Komisja Europejska oceni, czy Budapeszt przestrzega prawa UE na podstawie odpowiedzi Węgier w sprawie uproszczenia wydawania wiz pracowniczych obywatelom Rosji i Białorusi.
Oficjalny dziennik węgierskiego rządu opublikował 9 lipca listę krajów, których obywatele mają prawo ubiegać się o „kartę krajową” – dwuletnią wizę pracowniczą.
Oprócz Rosji i Białorusi, lista obejmuje Ukrainę, Serbię, Mołdawię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Macedonię Północną. Wprowadzenie karty krajowej było jedną z konsekwencji zmian w węgierskim ustawodawstwie migracyjnym, które weszły w życie 1 stycznia 2024 roku.
Opublikowany dekret nie spotkał się z żadną reakcją przez trzy tygodnie, dopóki Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w Parlamencie Europejskim, nie wezwał 30 lipca europejskich przywódców do podjęcia działań przeciwko Węgrom w związku z rzekomym ułatwieniem wydawania wiz obywatelom Rosji, twierdząc, że złagodzenie przepisów wizowych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w UE.
Weber wezwał do przedyskutowania działań Węgier w kwestii wiz dla Rosjan na następnym szczycie przywódców europejskich w październiku. Rzeczniczka KE Anitta Hipper powiedziała tego samego dnia, że Komisja skontaktuje się z węgierskimi władzami i poprosi o wyjaśnienia. 2 sierpnia KE wysłała do Budapesztu listę pytań, na które termin odpowiedzi upłynął w poniedziałek. Litwa wysłała oficjalny wniosek do Komisji Europejskiej o przeanalizowanie decyzji Węgier o wprowadzeniu uproszczonego wjazdu do pracy dla obywateli Rosji i Białorusi. Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs wezwał Węgry do ponownego rozważenia i ograniczenia ich pobytu w strefie Schengen.
Marszałek węgierskiego rządu Zoltán Kovács nazwał fałszywą krytykę Budapesztu przez UE za uproszczony wjazd Rosjan i Białorusinów, przypominając, że to Bruksela wcześniej wpuściła miliony migrantów do Europy ze szkodą dla bezpieczeństwa narodowego państw. Uproszczony wjazd cudzoziemców na Węgry jest dozwolony tylko w celach zatrudnienia w ramach ściśle regulowanej procedury sprawdzania zgodności z bezpieczeństwem narodowym i przez ograniczony czas, podkreślił.