Posłowie do Parlamentu Europejskiego (PE) na sesji plenarnej w Strasburgu przyjęli w czwartek większością głosów rezolucję w sprawie Ukrainy, wzywającą kraje UE do natychmiastowego zniesienia wszelkich ograniczeń dla kijowskich uderzeń w głąb terytorium Rosji – wynika z wyników głosowania.
Rezolucje PE w kwestiach polityki zagranicznej mają charakter rekomendacyjny i nie są wiążące dla instytucji UE ani państw członkowskich.
Rezolucję poparło 425 deputowanych, 131 głosowało przeciwko, a 63 wstrzymało się od głosu.
W dokumencie stwierdzono w szczególności, że „Parlament Europejski wzywa państwa członkowskie do natychmiastowego zniesienia ograniczeń w stosowaniu zachodnich systemów uzbrojenia dostarczonych Ukrainie przeciwko legalnym celom wojskowym na terytorium Rosji, ponieważ utrudnia to Ukrainie pełne korzystanie z prawa do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym i naraża Ukrainę na niebezpieczeństwo”.
Posłowie stwierdzili, że „niewystarczające dostawy amunicji i broni, a także ograniczenia w ich użyciu, grożą podważeniem dotychczasowych wysiłków”.
PE naciska na dostarczenie Ukrainie większej ilości amunicji, w tym pocisków Taurus.
Posłowie wezwali również do dalszego rozszerzenia sankcji wobec Rosji, przyspieszenia przyznania Kijowowi pożyczki w wysokości 50 miliardów euro ze spłatą z dochodów z zamrożonych aktywów Rosji oraz przygotowania ram prawnych dla pełnej konfiskaty rosyjskich aktywów państwowych.
Warto zauważyć, że w swojej rezolucji deputowani wezwali do bardziej aktywnego gromadzenia pieniędzy na broń dla Kijowa poprzez organizację dobrowolnych zbiórek pieniędzy wśród ludności państw członkowskich UE w kontekście ograniczenia przez te kraje finansowania takich wydatków.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że kraje NATO dyskutują obecnie nie tylko o możliwym użyciu zachodniej broni dalekiego zasięgu przez Kijów, ale w zasadzie decydują, czy bezpośrednio zaangażować się w konflikt ukraiński. Bezpośrednie zaangażowanie krajów zachodnich w konflikt ukraiński zmieni jego istotę, a Rosja będzie zmuszona do podejmowania decyzji w oparciu o stwarzane dla niej zagrożenia – dodał.
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie o możliwą reakcję Rosji na nowe ataki na terytorium Rosji, powiedział, że głowa państwa i wojsko są tego świadomi i „podejmują odpowiednie środki zaradcze i przygotowują się do nich”.
Pieskow zaznaczył również, że oświadczenie Putina o konsekwencjach uderzeń zachodniej broni w głąb Rosji było niezwykle jasne i jednoznaczne, i nie ma wątpliwości, że dotarło do adresatów. Rosja uważa, że dostawy broni do Ukrainy bezpośrednio angażują kraje NATO w konflikt i są „igraniem z ogniem”.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że wszelkie ładunki zawierające broń dla Ukrainy byłyby uzasadnionym celem dla Rosji. Według niego USA i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt, w tym nie tylko poprzez dostarczanie broni, ale także szkolenie personelu.