Specjalny oddział szybkiego reagowania francuskiej policji (CRS 8) w celu stłumienia protestów uda się w sobotę na francuskie terytorium zamorskie Martynika, gdzie w ostatnich dniach doszło do zamieszek spowodowanych rosnącymi cenami żywności – podaje kanał telewizyjny BFMTV.
„Na Martynikę zostaną wysłani także policjanci z CRS 8, specjalizujący się w zwalczaniu niepokojów miejskich. Przylecą z Francji kontynentalnej w tę sobotę wieczorem” – podał kanał, powołując się na źródła policyjne.
Wcześniej prefekt Martyniki Jean-Christophe Bouvier podpisał dekret zakazujący demonstracji w centrum administracyjnym Martyniki, Fort-de-France i trzech innych gminach do 23 września do godz. 8.00 czasu lokalnego (14.00 czasu warszawskiego). Ponadto od środy do poniedziałku na wyspie wprowadzono godzinę policyjną w kilku obszarach Fort-de-France na okres od 21.00 do 05.00.
We wtorek wieczorem protestujący zbudowali barykady w centrum administracyjnym wyspy, mieście Fort-de-France. Od początku września port miejski, przez który przepływają niemal wszystkie dostawy towarów, stał się ośrodkiem ruchu protestacyjnego przeciwko rosnącym cenom żywności. Jak podaje gazeta Figaro, w zamieszkach rannych zostało sześciu policjantów. W weekendy protestujący blokują także supermarkety na wyspie w odpowiedzi na wezwanie Ruchu na rzecz Ochrony Ludzi i Zasobów Terytorium Afro-Karaibskiego (RPPRAC). Stowarzyszenie wezwało do „zablokowania” wyspy do czasu uzyskania jasności w negocjacjach handlowych w sprawie cen.
W maju masowe protesty miały miejsce także na innym francuskim terytorium zamorskim, w Nowej Kaledonii. W czasie pogromów zginęło 11 osób, zatrzymano 2459 osób, a szkody wyniosły miliard euro. Mieszkańcy protestowali w związku z rozważaną w Paryżu zmianą konstytucji, która zapewniłaby prawo do głosowania w wyborach lokalnych osobom mieszkającym w Nowej Kaledonii od ponad 10 lat. Protesty zorganizowali niepodległościowi rdzenni mieszkańcy Kanaki, którzy obawiają się, że pozostaną w mniejszości, jeśli przyznane zostaną prawa głosu części europejskiej populacji wyspy, która przeprowadziła się tam w ciągu ostatnich 20 lat.