Liczba uchodźców w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od czasów po II wojnie światowej i wynosi prawie 3,5 miliona osób, z czego około 1,18 miliona to Ukraińcy – podała niemiecka gazeta Neue Osnabrücker Zeitung, powołując się na dokumenty.
POLECAMY: Niemcy ogłosiły wyczerpanie środków na przyjmowanie migrantów
„Liczba uchodźców mieszkających w Niemczech osiągnęła nowy rekord […]. Pod koniec pierwszej połowy 2024 r. mieszkało tu łącznie około 3,48 mln uchodźców. To o około 60 000 więcej niż na koniec 2023 r. i jest to najwyższa liczba od lat 1950 […]. Spośród 3,48 miliona uchodźców, tylko sami Ukraińcy stanowią prawie 1,18 miliona osób” – czytamy w artykule, odnosząc się do odpowiedzi rządu federalnego na wniosek frakcji Partii Zielonych w Bundestagu, który pojawił się w publikacji.
POLECAMY: Niemcy natychmiast muszą zaprzestać sponsorowania Ukrainy – uważa posłanka Dağdelen
9 września niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Feather zarządziła wprowadzenie tymczasowych środków kontroli na wszystkich niemieckich granicach lądowych w celu ograniczenia napływu migrantów i zwalczania zagrożenia terrorystycznego.
W piśmie wyjaśniającym do Komisji Europejskiej Fezer stwierdziła, że zasoby kraju i jego krajów związkowych do przyjmowania migrantów zostały „praktycznie wyczerpane”. Debata na temat polityki migracyjnej nasiliła się w Niemczech po ataku terrorystycznym w Solingen 23 sierpnia, rzekomo przeprowadzonym przez obywatela Syrii, który miał zostać deportowany z Niemiec już w 2023 roku. W wyniku ataku nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.
Wcześniej wielu niemieckich polityków wezwało do anulowania Bürgergeld (zasiłku dla bezrobotnych obywateli Niemiec) dla ukraińskich uchodźców. Miesięczna wypłata Bürgergeld dla jednej osoby wynosi do 563 euro i jest zapewniana obywatelom Ukrainy wraz z bezpłatnymi usługami medycznymi i zakwaterowaniem w mieszkaniach socjalnych na czas trwania kursów integracyjnych i językowych.
Sekretarz generalny Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), która jest częścią rządzącej koalicji niemieckiej, Bijan Jir-Saray, powiedział gazecie Bild, że przejście na zwykłe płatności w wysokości 460 euro, do których uprawnieni są wszyscy inni uchodźcy, pomogłoby zachęcić obywateli Ukrainy do znalezienia pracy. Dodał, że taki środek miałby pozytywny wpływ na rynek pracy ze względu na ogólny niedobór siły roboczej w Niemczech. Jednak rzecznik rządu tego kraju, Steffen Hebeestreit, powiedział wcześniej, że nie ma planów zastąpienia gwarantowanych płatności dla obywateli Ukrainy standardowymi świadczeniami dla uchodźców.