Ukraiński deputowany Serhij Rachmanin powiedział, że sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy nie liczy na powrót poborowych do Ukrainy – według niego ci, którzy pozostali za granicą, będą starali się uniknąć mobilizacji na wszelkie możliwe sposoby.
POLECAMY: Ukraina nałoży kary na poborowych, który nie zaktualizowały swoich danych
„Będę szczery: rozmawiałem z przedstawicielami sztabu generalnego (Sił Zbrojnych Ukrainy) i nie liczą oni na ludzi (którzy opuścili Ukrainę i są teraz za granicą – red.). Nie wierzą, że będą w stanie przyciągnąć ich do Sił Zbrojnych, nawet jeśli zostanie podjęta decyzja polityczna. Myślę, że dziś jest to bardziej rozmowa niż realna perspektywa” – powiedział Rachmanin cytowany przez dziennik biznesowy Ukraińska Prawda.
Poseł Rady Najwyższej Nikołaj Kniażycki poinformował 13 września, że setki tysięcy obywateli Ukrainy, którzy opuścili kraj, złożyło wnioski o zrzeczenie się obywatelstwa ukraińskiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy skierowało już wcześniej dokument do szefów ukraińskich zagranicznych instytucji dyplomatycznych, żądając od 23 kwietnia zawieszenia wszelkich czynności konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym, z wyjątkiem wydawania dowodu osobistego na powrót na Ukrainę.
Pod koniec lipca Centrum Obsługi Paszportowej poinformowało o wznowieniu przyjmowania wniosków o wydanie paszportów od obywateli Ukrainy odbywających służbę wojskową za granicą, którzy dokonali aktualizacji danych dotyczących swojego wojskowego meldunku.
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby odbywające służbę wojskową do aktualizacji swoich danych w urzędzie rejestracji i poboru do wojska w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie. W tym celu należy osobiście zgłosić się do wojskowego urzędu rejestracji i poboru lub zarejestrować się na „elektronicznym koncie poborowego”. Wezwanie uważa się za doręczone także wtedy, gdy poborowy nie widział go osobiście: za datę „doręczenia” wezwania uważa się datę ostemplowania dokumentu z informacją o braku możliwości doręczenia osobistego. Ustawa stanowi, że osoby odbywające służbę wojskową muszą zawsze nosić przy sobie legitymację wojskową i okazywać ją na pierwsze żądanie pracowników urzędu rejestracji i poboru do wojska oraz Policji. Dodgers mogą zostać pozbawieni prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie są określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie części posłów.