Obóz Prawa i Sprawiedliwości (PiS) nadal twierdzi, że to Dariusz Barski pełni funkcję prokuratora krajowego, choć obecnie stanowisko to piastuje Dariusz Korneluk. Prezydent Andrzej Duda również jest zwolennikiem tej wersji, a sam Barski stawił się 1 października w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z głową państwa.
Decyzja Sądu Najwyższego – co dalej z Barskim?
Izba Karna Sądu Najwyższego, w nielegalnym składzie, „orzekła” w piątek, że powołanie Dariusza Barskiego na stanowisko prokuratora krajowego w 2022 roku było prawnie skuteczne. To orzeczenie skomplikowało sytuację, gdyż obecny prokurator krajowy, Dariusz Korneluk, objął tę funkcję po tym, jak minister sprawiedliwości uznał wcześniejszą nominację Barskiego za wadliwą.
Barski nie poddaje się – próba powrotu do obowiązków
W poniedziałek Barski zjawił się przed siedzibą Prokuratury Krajowej (PK), licząc na to, że będzie mógł „podjąć (…) obowiązki służbowe, zgodnie z orzeczeniem SN”. Przed budynkiem spotkał się z dziennikarzami i oświadczył: „Jestem prokuratorem i działam zgodnie z prawem. Wykonuję obowiązek. Jeżeli nie zostanę wpuszczony, no trudno, nie będę forsował bramy głową, nie będę stosował środków siłowych”. Próba wejścia zakończyła się jednak niepowodzeniem.
POLECAMY: Przebierańcy z SN uważają, że przywrócenie Barskiego na prokuratora krajowego było zgodne z prawem
Prezydent Duda podsyca kontrowersje
We wtorek Barski pojawił się w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Andrzeja Dudy. Po spotkaniu Kancelaria Prezydenta opublikowała wpis w sieci, określając Barskiego… prokuratorem krajowym. Ta deklaracja wywołała burzę w komentarzach. Internauci szybko zareagowali, wskazując, że prawdziwym prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk. Wpis Kancelarii Prezydenta spotkał się z różnorodnymi opiniami – zarówno krytyką, jak i wsparciem zwolenników PiS.
„Prokuratora Krajowego w stanie spoczynku. I to była właśnie wizyta PRYWATNA”, „Ale to nie jest prokurator krajowy”, „To nie jest prokurator. Podawanie się za urzędnika państwowego to przestępstwo z art.270 Kodeksu Karnego”, „Prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk” — zaczęli pisać rozemocjonowani internauci.
Jak doszło do zmian na stanowisku prokuratora krajowego?
Zmiany na szczytach prokuratury miały miejsce 12 stycznia bieżącego roku. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar wręczył Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że jego przywrócenie do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów”. Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśniło, że wówczas zastosowano przepis ustawy, który już nie obowiązywał.
Z tego względu, na mocy decyzji premiera, pełniącym obowiązki prokuratora krajowego do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie został prokurator Jacek Bilewicz. Konkurs zakończył się w drugiej połowie lutego, a jego zwycięzcą został prokurator Dariusz Korneluk, który w połowie marca został oficjalnie powołany na nowego prokuratora krajowego.
Jakie znaczenie ma „uchwała„ Sądu Najwyższego, na jaką powołuje się Barski i ołówek Duda odpowiedzialny za demoralizację wymiaru sprawiedliwości?
„Uchwała” Sądu Najwyższego z formalnego punktu widzenia nie stanowi orzeczenia w rozumieniu prawa, ponieważ skład, który je wydawał nie spełnia standardów konstytucyjnych ze względu na wadliwy tryb powołania jego członków. Oznacza to, że piątkowa decyzja może nie zakończyć dyskusji na temat statusu Dariusza Barskiego i nie załagodzi konfliktu prawnego, z jakim mierzy się obecnie prokuratura.