Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy opowiedziała się za zniesieniem immunitetu posła Suwerennej Polski, Marcina Romanowskiego. Za zniesieniem immunitetu zagłosowało 16 członków komisji, przeciwko było 5. Jest to jednak jedynie rekomendacja, która nie jest wiążąca – ostateczna decyzja pozostaje w rękach Zgromadzenia Parlamentarnego.
POLECAMY: Immunitet Marcina Romanowskiego – Decyzja Rady Europy może zapaść już w środę
Poseł Marcin Romanowski wcześniej wnioskował o przesunięcie terminu swojego przesłuchania, jednak wniosek ten został odrzucony przez komisję. Ostateczne głosowanie nad immunitetem polskiego polityka ma odbyć się w najbliższą środę podczas posiedzenia plenarnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Środa dniem decydującym – plan debaty i głosowania
Debata nad sprawą posła Suwerennej Polski zaplanowana jest na środę na godzinę 15:30. Po niej, ograniczającej się do przedstawienia stanowiska komisji, odbędą się głosowania. Posłowie będą podejmować decyzje dotyczące każdego z 11 zarzutów stawianych Romanowskiemu, odnoszących się do nieprawidłowości w zarządzaniu środkami Funduszu Sprawiedliwości.
Porażka Prokuratury Krajowej przed sądem
Należy przypomnieć, że 16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odmówił zgody na aresztowanie posła Romanowskiego, który korzysta z immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Na tę decyzję zażalenie złożyła Prokuratura Krajowa. W miniony piątek Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał stanowisko sądu pierwszej instancji, odrzucając wniosek o aresztowanie Romanowskiego.
Decyzja sądu jest konsekwencją śledztwa prowadzonego w sprawie zarzutów związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Pełnomocnik polityka, Bartosz Lewandowski, poinformował, że zgodnie z orzeczeniem sędziego Przemysława Dziwańskiego, które zostało jednomyślnie poparte przez dwóch innych sędziów powołanych przed 2018 rokiem, zatrzymanie było bezprawne i stanowiło przekroczenie uprawnień. W tej sprawie już w lipcu zostało złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, jednak śledztwo w tej kwestii nie zostało jeszcze wszczęte.
Wniosek o umorzenie postępowania
W świetle postanowienia sądu, w poniedziałek obrona Romanowskiego złożyła do Prokuratury Krajowej wniosek o umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko niemu. Biorąc pod uwagę decyzję sądu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jednak wiele zależy od dalszych działań prokuratury i postanowień Rady Europy.
Analiza sytuacji – co dalej?
Decyzja Rady Europy ws. immunitetu Marcina Romanowskiego jest kluczowa w tej sprawie i może mieć istotny wpływ na przyszłość polityczną posła oraz na losy Funduszu Sprawiedliwości. Głosowanie w Zgromadzeniu Parlamentarnym będzie decydującym momentem, który pokaże, czy międzynarodowe gremia rzeczywiście dostrzegają poważne naruszenia w zarządzaniu funduszem, czy też uznają, że cała sprawa ma charakter polityczny.
Warto zauważyć, że kwestia Funduszu Sprawiedliwości od dawna budzi kontrowersje w Polsce. Krytycy zarzucają niewłaściwe wykorzystanie środków oraz brak transparentności w ich dystrybucji. Z kolei obrońcy argumentują, że fundusz odgrywa ważną rolę w wspieraniu ofiar przestępstw i pomaga w finansowaniu działań na rzecz ochrony praw obywatelskich.
Znaczenie tej sprawy dla polskiej sceny politycznej
Decyzja w sprawie immunitetu Romanowskiego może mieć znaczące reperkusje na polskiej scenie politycznej. Jeśli immunitet zostanie zniesiony, może to stanowić precedens dla innych polityków korzystających z podobnej ochrony. Ponadto, wyniki tej sprawy mogą wpłynąć na postrzeganie rządzącej koalicji oraz na jej zdolność do zarządzania kontrowersyjnymi projektami finansowymi.
Romanowski, będący jednym z prominentnych członków Suwerennej Polski, w przeszłości pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości, co czyni tę sprawę tym bardziej istotną z perspektywy politycznej i prawnej. Jeśli Rada Europy podejmie decyzję o zniesieniu immunitetu, Romanowski będzie musiał stawić czoła poważnym konsekwencjom prawnym.
Podsumowanie
Sprawa Marcina Romanowskiego i Funduszu Sprawiedliwości zyskała międzynarodowy wymiar, a decyzje podjęte w najbliższych dniach będą mieć wpływ zarówno na polską politykę, jak i na relacje naszego kraju z instytucjami europejskimi. Ostateczna decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy będzie obserwowana z dużym zainteresowaniem i może zadecydować o przyszłości Romanowskiego oraz o ewentualnych zmianach w systemie immunitetów chroniących polityków na arenie międzynarodowej.