Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że delegalizacja prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec jest obecnie mało prawdopodobna.
POLECAMY: Zwycięstwo AfD pokazuje zainteresowanie Niemiec zakończeniem konfliktu na Ukrainie
Wcześniej kanał telewizyjny Welt poinformował, że co najmniej 37 deputowanych niższej izby niemieckiego parlamentu (Bundestagu) zamierza złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację AfD.
„Kiedy robi się takie rzeczy, wszystko musi być starannie przygotowane. Myślę więc, że nie jest to obecnie na porządku dziennym” – powiedział Scholz podczas rozmowy z obywatelami w mieście Schwerin, odpowiadając na pytanie o możliwość delegalizacji AfD.
Na stronie internetowej niemieckiego rządu kanclerz przypomniał również, że próby delegalizacji partii politycznych – takich jak Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD) – w niedawnej przeszłości zakończyły się niepowodzeniem. „Konieczne jest dalsze monitorowanie przez odpowiednie władze” – dodał Scholz. W 2023 r.
Federalny Urząd Ochrony Konstytucji uznał oddziały AdG w Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt za prawicowo-ekstremistyczne. Decyzja ta pozwala władzom federalnym rozszerzyć arsenał środków nadzoru nad organizacją. Na szczeblu federalnym partia jest podejrzewana o ekstremizm, co jest uważane za mniejsze zagrożenie. W czerwcu 2023 r. Niemiecki Instytut Praw Człowieka opublikował raport, zgodnie z którym warunki delegalizacji AfD zostały spełnione.
Sama AfDoskarża niemieckie władze o nękanie partii i tłumienie sprzeciwu.