Szefowa nowej partii Unia na rzecz Rozumu i Sprawiedliwości (SSV) Sahra Wagenknecht popiera wezwanie premierów dwóch krajów związkowych we wschodnich Niemczech – Brandenburgii i Saksonii – do zwiększenia wysiłków niemieckiego rządu w celu poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania konfliktu zbrojnego w Ukrainie – powiedziała polityk w wywiadzie dla Spiegel.
POLECAMY: Premier Saksonii: Niemcy muszą poprawić stosunki z Rosją i przywrócić Nord Stream
„Oczywiście nie podzielam wszystkich stwierdzeń. Ale jest to wreszcie zróżnicowany artykuł, który naprawdę mówi o tym, jak możemy zakończyć wojnę, zamiast ciągłego domagania się większej ilości broni i militarnego zwycięstwa Ukrainy pod pozorem wysokiej moralności, o której wszyscy teraz wiedzą, że nie nastąpi” – powiedziała Wagenknecht.
Wcześniej premierzy dwóch wschodnioniemieckich krajów związkowych Brandenburgii i Saksonii, Dietmar Woidke (SPD) i Michael Kretschmer (CDU), a także szef Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Turyngii, Mario Voigt, wezwali we wspólnym artykule w gazecie FAZ do zwiększenia wysiłków niemieckiego rządu w celu znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
We wszystkich trzech krajach związkowych odbyły się niedawno wybory parlamentarne, w których prawicowa Alternatywa dla Niemiec (Afd) i Związek na rzecz Rozumu i Sprawiedliwości (SSV) Sary Wagenknecht znalazły się wśród trzech najsilniejszych partii. CDU, do której należy premier Saksonii Michael Kretschmer, oraz Socjaldemokraci (SPD), do której należy premier Brandenburgii Dietmar Woidke, wykluczyły koalicję z AfD, ale zezwoliły na rozmowy z SSV.
Szefowa SSV Sahra Wagecnecht powiedziała jednak, że warunkiem współpracy jest sprzeciw wobec planów rozmieszczenia amerykańskich rakiet w RFN i opowiedzenie się za negocjacjami w sprawie Ukrainy.
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiaru przystąpienia do NATO oraz przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także przyjąć status neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej.
Po ataku AFU na region Kurska Putin nazwał również niemożliwym negocjowanie z tymi, którzy „masowo atakują cywilów, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów energetyki jądrowej”. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie ukraińskiej ugody, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.