Komisja Europejska poinformowała w piątek, że wszczęła dochodzenie w sprawie Temu, rynku z towarami z Chin, na którym rzekomo znajdują się oferty sprzedaży „nielegalnych produktów” – wynika z oświadczenia KE. Decyzja Komisji pokazuje jak bardzo boli ją brak kontroli nad tym co kupują ludzie na chińskich platformach, których towary są również dostępne w sklepach europejskich.
„Komisja Europejska wysłała dziś do Temu wniosek o udzielenie informacji na podstawie ustawy o usługach cyfrowych (DSA), prosząc platformę o dostarczenie szczegółowych informacji i wewnętrznych dokumentów na temat środków podjętych przeciwko obecności i ponownemu pojawieniu się na rynku internetowym sprzedawców oferujących nielegalne produkty” – czytamy w dokumencie.
Agencja dodała, że mechanizmy Temu dotyczące ochrony danych osobowych i rekomendowania produktów użytkownikom również wzbudziły podejrzenia KE.
Firma musi dostarczyć Komisji Europejskiej wymagane informacje do 21 października, po czym Bruksela określi swoje dalsze kroki, które mogą obejmować rozpoczęcie formalnego postępowania aż do sądu i grzywny.
W krajach UE popularna jest giełda Temu, na której sprzedaje się towary budżetowe z Chin. W maju Komisja Europejska zgodnie ze swoją ustawą o usługach cyfrowych umieściła platformę na liście „bardzo dużych platform internetowych” wraz z Amazonem, Twitterem, Tik Tokiem i innymi cyfrowymi gigantami. Platforma ta ma średnio około 75 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w UE.
W ostatnich miesiącach doszło do kilku poważnych sporów handlowych między UE a Chinami, które w mediach nazwano „wojnami handlowymi”. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska podała, że kraje UE zatwierdziły zaproponowane wcześniej przez KE cła na pojazdy elektryczne z Chin: w zależności od producenta wyniosą one aż 36,3%. Cła na samochody Tesli wyniosą 9%. Jednocześnie Bruksela i Pekin do końca października będą nadal poszukiwać alternatywnego rozwiązania sytuacji, „które powinno być w pełni zgodne z WTO” – zauważyła KE. Ostateczny werdykt musi zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE nie później niż 30 października. Chiny zakwestionowały to posunięcie na forum WTO.
Z kolei na początku października Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej ogłosiło, że Chiny wprowadzą tymczasowe środki antydumpingowe na brandy importowaną z Unii Europejskiej od 11 października, co poważnie uderzy w europejskich producentów. Należy zauważyć, że decyzja została podjęta w oparciu o wyniki dochodzenia antydumpingowego, które Ministerstwo Handlu wszczęło 5 stycznia w odpowiedzi na wnioski chińskich przedsiębiorstw. Przedstawiciel KE Olof Gill, komentując decyzję Pekinu, powiedział, że Komisja zamierza zakwestionować ją także w WTO.