Od piątku, 18 października 2024 roku, Centrum e-Zdrowia zacznie wystawiać e-skierowania na szczepienia przeciwko COVID-19 – poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna w wywiadzie dla TOK FM. Osoby, które posiadają Internetowe Konto Pacjenta (IKP), będą mogły bezpośrednio uzyskać skierowanie na szczepienie, natomiast dla osób nieposiadających IKP, skierowania będą generowane automatycznie w momencie zgłoszenia się do punktu szczepień, takiego jak placówki podstawowej opieki zdrowotnej.
POLECAMY: Nowe badania potwierdzają, że szczepionki na COVID-19 zaburzają pracę mózgu
Jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionek?
Minister zdrowia wyjaśniła, że szczepionki mają być gotowe do dystrybucji już od czwartku. „Dzisiaj wjeżdżają szczepionki i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych musi sczytać ich kody. Od jutra pewnie będzie można je alokować, dystrybuować do tych punktów, które szczepionki zamówią” – powiedziała Leszczyna.
Szczepienia przeciw COVID-19 będą realizowane przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej i apteki na podstawie skierowania, a koszty tych szczepień zostaną pokryte przez Ministerstwo Zdrowia, co oznacza, że będą one bezpłatne dla pacjentów. To jednak warto podkreślić – szczepienia te, choć bezpłatne dla pacjentów, są finansowane ze środków publicznych, co oznacza, że koszty te de facto ponoszą wszyscy podatnicy.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna: wzrost liczby zachorowań
W rozmowie z TOK FM ministra zdrowia przypomniała, że według ekspertów COVID-19 stał się sezonową infekcją, podobną do grypy czy RSV, a obecny wariant wirusa wywołuje krótkotrwałe, ale silne objawy przypominające przeziębienie. Z danych wynika, że od początku 2024 roku do końca września zgłoszono ponad 205 tysięcy przypadków zachorowań na COVID-19, co stanowi wzrost w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, kiedy to zaraportowano 170 tysięcy przypadków. Leszczyna podkreśliła jednak, że rzeczywista liczba zakażeń może być wyższa, na co wskazują m.in. wyniki monitoringu ścieków, które pokazują nieodnotowane oficjalnie przypadki.
COVID-19: Stała część krajobrazu zdrowotnego
COVID-19, który od 2020 roku znacząco zmienił sposób funkcjonowania społeczeństw, obecnie coraz bardziej przypomina inne sezonowe infekcje, jak grypa. Leszczyna wskazała, że nie przewiduje szczególnie gwałtownego wzrostu zachorowań w najbliższych miesiącach. Sezon infekcyjny rozpoczął się jednak wcześniej niż zwykle, bo już w lipcu, co może być przyczyną wzrostu liczby raportowanych przypadków. Ministerstwo Zdrowia nie planuje na chwilę obecną wprowadzania dodatkowych obostrzeń czy restrykcji związanych z pandemią.
Szczepionki na nowe warianty koronawirusa: co warto wiedzieć?
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że dostawy szczepionek unkowanych na najnowsze podwarianty koronawirusa JN.1 i KP.3 odbędą się zgodnie z planem. Pierwsze partie szczepionek trafią do punktów szczepień w połowie października 2024 roku. Polska zakupiła w tym roku ponad milion dawek szczepionek, które zostały wyprodukowane przez firmy Moderna i Novavax. Koszt zakupu tych szczepionek to ponad 93 miliony złotych, jednak według wiceministra zdrowia Marka Kosa kwota ta nie jest wystarczająca. Z tego powodu sejmowa Komisja Finansów zgodziła się na przesunięcie dodatkowych 43 milionów złotych z Funduszu Medycznego na sfinansowanie zakupu kolejnych dawek.
Podsumowanie: E-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19
Od piątku pacjenci w Polsce mogą otrzymać e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19. Jest to krok w stronę walki z sezonowymi wzrostami liczby zachorowań. Warto podkreślić, że szczepionki będą dostępne bezpłatnie dla pacjentów, a sam proces rejestracji i uzyskiwania skierowań został zautomatyzowany dzięki nowoczesnym systemom informatycznym, co ma ułatwić dostęp do szczepień. Pomimo wcześniejszego rozpoczęcia sezonu infekcyjnego, resort zdrowia nie przewiduje poważniejszych fal zachorowań, ale nadal zachęca do korzystania ze szczepień jako skutecznej metody ochrony zdrowia.