Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie zmienił swojego stanowiska po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim w sprawie braku gotowości do pilnego przyjęcia Ukrainy do NATO – powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
POLECAMY: Soskin: Harris powiedziała, że Ukraina nie będzie w NATO
„Nie ma żadnych zmian w podstawowym stanowisku kanclerza federalnego i republiki federalnej”, powiedział Hebestreit dziennikarzom podczas briefingu w gabinecie. Zauważył, że Kijów i Berlin zawarły porozumienie o zachowaniu w tajemnicy szczegółów spotkania Scholza i Zełenskiego, ale zapytany o fakt, że „plan” Zełenskiego został już częściowo opublikowany i zawierał klauzulę o pilnym zaproszeniu Ukrainy do NATO, odpowiedział, że stanowisko Niemiec w tej sprawie nie zmieniło się w wyniku spotkania.
Scholz gościł Zełenskiego w zeszły piątek. Zełenski przedstawił kanclerzowi szczegóły swojego „planu pokojowego”.
Wcześniej Zełenski zaprezentował w ukraińskim parlamencie swój tzw. plan zwycięstwa. Portal informacyjno-analityczny Strana.ua poinformował, że zawierał on pięć punktów, w tym zaproszenie Ukrainy do NATO jeszcze przed zakończeniem konfliktu i rozmieszczenie na jej terytorium „nienuklearnego pakietu odstraszającego”.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował inicjatywy pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto, dodał, Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO oraz przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Rosyjski przywódca wspomniał również o anulowaniu sankcji wobec Rosji.
Po ataku terrorystycznym AFU na obwód kurski, Putin nazwał negocjacje z tymi, którzy „masowo atakują pokojowo nastawionych ludzi, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla elektrowni jądrowych”, niemożliwymi. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie ukraińskiej ugody, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.