W najnowszych informacjach przekazanych przez rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, Jacka Dobrzyńskiego, dowiadujemy się, że projekt ustawy dotyczący likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) wciąż jest w fazie uzgodnień międzyresortowych. Planowana likwidacja, pierwotnie przewidziana na 1 stycznia 2025 roku, została przesunięta na 1 kwietnia 2025 roku.
Co Zmienia Projekt Ustawy?
Projekt ustawy, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji w maju 2024 roku, zakłada, że w miejsce CBA powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK) w strukturze policji. W lipcu projekt przeszedł istotne zmiany, w tym zmianę nazwy oraz terminu likwidacji.
Dobrzyński podkreślił, że projekt ustawy jest obecnie w trakcie konsultacji, co oznacza, że uwzględnia uwagi zgłoszone w trakcie dotychczasowych prac. Po zakończeniu uzgodnień projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów.
Konsultacje Publiczne
Konsultacje publiczne, które początkowo nie były przewidziane, teraz obejmują kilkanaście podmiotów, w tym organizacje branżowe, samorządy zawodowe i organizacje pozarządowe. Wśród zaproszonych znajdują się m.in. Fundacja Batorego, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, a także Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Rada Gminy Rzepiennik Strzyżewski również wyraziła swoje obawy, apelując o nielikwidowanie CBA.
Dlaczego Likwidacja CBA?
Głównym celem likwidacji CBA jest przeniesienie jego zadań do innych instytucji, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz policja. Nowe biuro, CBZK, ma być wolne od wpływów politycznych i ma mieć na celu skuteczne zwalczanie korupcji.
Zgodnie z Indeksem Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International, Polska znowu obniżyła swój wynik, osiągając 54 punkty na 100 możliwych i spadając na 47. miejsce w rankingu 180 państw. Ten spadek odzwierciedla pogarszającą się percepcję korupcji w kraju.
Przejrzystość Działań Antykorupcyjnych
Nowa ustawa ma na celu wzmocnienie działań antykorupcyjnych, z naciskiem na przejrzystość i koordynację działań służb. Szef policji ma do końca stycznia 2025 roku wyznaczyć pełnomocnika, który przygotuje organizacyjne kroki do uruchomienia CBZK. Likwidacja CBA nie powinna znacząco wpłynąć na wydatki budżetowe, gdyż większość zasobów ma być przekazana nowym jednostkom.