Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyraziła zgodę na objęcie przez Mateusza Szczurka funkcji członka zarządu odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Zgoda została udzielona przez większość członków KNF, z wyjątkiem Pawła Szałamachy, który wstrzymał się od głosu. Decyzja ta wpisuje się w ambitny plan BGK związany z rozwojem gospodarczym oraz wsparciem dla firm działających na rzecz odbudowy Ukrainy.
Kim jest Mateusz Szczurek
Mateusz Szczurek jest doktorem nauk ekonomicznych i pełnił funkcję ministra finansów w latach 2013-2015 w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Po zakończeniu pracy na stanowisku ministra, w 2016 roku został głównym ekonomistą w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz członkiem Europejskiej Rady Budżetowej. Decyzja o jego nominacji w BGK wzbudza duże zainteresowanie, biorąc pod uwagę doświadczenie Szczurka zarówno na polu krajowym, jak i międzynarodowym.
Rola BGK w Rozwoju Gospodarczym Polski
BGK, jako polski bank rozwoju, ma kluczowe znaczenie dla krajowej gospodarki. Współpracuje z wieloma instytucjami, takimi jak Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Celem BGK jest wsparcie gospodarki poprzez inwestycje i inicjatywy promujące zrównoważony rozwój, współpracując zarówno z sektorem prywatnym, jak i publicznym.
Wsparcie dla Polskich Przedsiębiorców na Rzecz Odbudowy Ukrainy
BGK angażuje się także w działania międzynarodowe, w tym odbudowę Ukrainy. W tym celu podpisano porozumienie między wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Konradem Wojnarowskim a Martą Postułą, pierwszą wiceprezes BGK. Zgodnie z umową, bank uruchomi nowy instrument finansowy, który pozwoli wybranym partnerom na udzielanie preferencyjnych pożyczek dla polskich firm planujących zaangażowanie w odbudowę Ukrainy.
„Na mocy umowy dot. uruchomienia nowego instrumentu finansowego BGK wybierze partnerów finansujących, którzy będą udzielać preferencyjnych pożyczek dla firm szukających finansowania na realizację działań związanych z odbudową Ukrainy, prowadzonych na terytorium Polski” — czytamy w komunikacie BGK.
Budżet instrumentu to 250 mln zł, które pochodzą ze spłat pożyczek płynnościowych udzielonych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, służącego wcześniej przeciwdziałaniu skutkom pandemii. Teraz te środki zostaną przeznaczone na wsparcie polskich przedsiębiorców, umożliwiając im rozwój oraz eksport na Ukrainę.
Nowy instrument finansowy w polityce BGK: 250 mln zł na odbudowę Ukrainy w czasie gdy Polacy są pozbawienia opieki zdrowotnej
BGK uważa, finansowanie odbudowy Ukrainy przez polskie przedsiębiorstwa może być korzystne zarówno dla gospodarki Polski, jak i dla ukraińskiego rynku. Program ma charakter pilotażowy i jest komplementarny do unijnego mechanizmu wsparcia Ukraine Facility. Z kolei politycy służący banderowskiej Ukrainie przekonują, że nowy instrument ma służyć wzmocnieniu zasobów polskich firm, które dzięki temu będą mogły nie tylko wspierać odbudowę Ukrainy, ale także rozwijać eksport do tego kraju.
POLECAMY: Polacy pozbawieni dostępu do szpitali, a rząd Tuska przelewa do EBI 25 mln euro na odbudowę Ukrainy
Wprowadzenie nowego instrumentu finansowego jest zgodne z misją BGK, by wspierać przedsiębiorczość i stabilny rozwój gospodarczy. Działania te wskazują na strategiczne znaczenie partnerstwa BGK z sektorem prywatnym oraz międzynarodowymi organizacjami finansowymi, co przekłada się na zwiększanie zasobów finansowych dostępnych dla polskich przedsiębiorstw oraz promowanie polskiej gospodarki poza granicami kraju.