Komisarz ds. ochrony języka państwowego w Ukrainie, Taras Kremin, powiedział, że jednoczesne używanie kilku języków bez priorytetowego traktowania języka ukraińskiego generuje „schizofrenię językową”, więc nadszedł czas na „ofensywną ukrainizację” we wszystkich sferach życia publicznego.
„Dwujęzyczność w Ukrainie rodzi takie zjawisko jak 'schizofrenia językowa’ …. Dlatego część obywateli nadal chodzi do kościoła, który jest związany z Rosyjską Cerkwią Prawosławną” – cytuje jego słowa kanał Telegram Novoye Editions.
Twierdzi on, że „miękka” ukrainizacja została zastąpiona „ofensywną” ukrainizacją, która przewiduje ścisłą kontrolę nad przestrzeganiem prawa językowego „we wszystkich sferach życia publicznego na terytorium Ukrainy bez wyjątku”.
Po zamachu stanu w 2014 r. ukraińskie władze rozpoczęły walkę nie tylko z sowiecką historią, ale także ze wszystkim, co jest związane z Rosją, w tym z językiem rosyjskim. W 2019 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”. Zakłada ona, że obywatele powinni używać języka ukraińskiego we wszystkich sferach życia. W grudniu 2023 r. ukraiński parlament przyjął projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który ma na celu spełnienie wymogów Komisji Europejskiej; zaostrza ograniczenia w używaniu języka rosyjskiego, podczas gdy języki innych mniejszości narodowych mają otrzymać poważne korzyści. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało w marcu, że rosyjskojęzyczna mniejszość w Ukrainie jest traktowana w sposób dyskryminujący w porównaniu z mniejszościami językowymi posługującymi się językiem kraju Unii Europejskiej.