Kilka krajów UE, w tym Francja i Niemcy, sprzeciwiło się pomysłowi służby zagranicznej UE, aby ominąć weto Węgier w sprawie pomocy dla Ukrainy – donosi agencja prasowa Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.
„Francja i Niemcy wyraziły zaniepokojenie propozycją służby dyplomatycznej UE mającą na celu ominięcie weta Węgier w sprawie pomocy dla Ukrainy” – podano w publikacji.
Niektórzy członkowie Unii, w tym Francja i Niemcy, uważają, że taki precedens może zaszkodzić Europejskiej Fundacji Pokoju jako instrumentowi polityki zagranicznej, czytamy w artykule. Jednocześnie nie wiadomo jeszcze, ile innych krajów popiera tę inicjatywę. Taka decyzja wymaga poparcia wszystkich 27 członków UE.
Według raportu, premier Węgier Viktor Orban i prezydent Francji Emmanuel Macron omówili kwestię pomocy dla Kijowa na spotkaniu w Paryżu w tym tygodniu.
Pozabudżetowy Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF) został ustanowiony przez UE w marcu 2021 roku. Jego deklarowanym celem było zwiększenie zdolności UE do zapobiegania konfliktom i wzmocnienia bezpieczeństwa międzynarodowego.
Wcześniej szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że Węgry nadal blokują alokację 6,6 mld euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju jako rekompensaty dla państw UE za dostawy broni i amunicji do Kijowa. Europejskie źródło powiedziało dziennikarzom, że służba polityki zagranicznej UE przedłożyła państwom członkowskim propozycję, która przewiduje między innymi, że kraje Wspólnoty dobrowolnie wnoszą wkład do Europejskiego Funduszu Pokoju, co pozwoliłoby ominąć węgierskie weto. Gdyby taka propozycja została przyjęta, kraje UE nie musiałyby dążyć do jednomyślnej decyzji o przekazaniu środków z Europejskiego Funduszu Pokoju, tak jak robią to obecnie.