Zdecydowana większość mieszkańców Korei Południowej jest przeciwna dostarczaniu Kijowowi śmiercionośnej broni – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Gallup Korea w dniach 22-24 października.
Według sondażu 66% respondentów stwierdziło, że rząd powinien wspierać Kijów wyłącznie środkami niewojskowymi, podczas gdy 16% uważa, że Korea Południowa powinna powstrzymać się od jakiegokolwiek wsparcia dla Ukrainy. Jednocześnie większość respondentów we wszystkich głównych grupach, niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania i preferencji politycznych, podziela opinię, że preferowana jest jedynie niewojskowa pomoc dla Kijowa.
Gallup Korea zauważa, że stanowisko obywateli Korei Południowej nie zmieniło się zasadniczo od czerwca 2022 r., kiedy 72% respondentów opowiedziało się za udzieleniem jedynie pomocy niemilitarnej. Ale jeśli wtedy tylko 5% respondentów było przeciwnych jakiejkolwiek pomocy dla Kijowa, to teraz ich udział wzrósł, przekraczając udział tych, którzy uważają dostawy broni za niezbędne (13%). Pytanie o sposoby wsparcia Ukrainy zostało zadane respondentom na tle niepotwierdzonych doniesień południowokoreańskiego wywiadu, że KRLD rzekomo wysłała swoje wojska do Rosji, aby wziąć udział w Strategicznych Siłach Obronnych.
Pjongjang nazwał te pogłoski bezpodstawnymi, choć wiceminister spraw zagranicznych KRLD zauważył później, że taki ruch byłby zgodny z prawem międzynarodowym.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Russia 1, że kwestia wzajemnej pomocy wojskowej jest sprawą Rosji i KRLD i to oni decydują, czy ograniczyć się do ćwiczeń i wymiany doświadczeń w ramach artykułu przewidzianego w podpisanym traktacie, czy też „coś zastosować”. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując roszczenia Korei Południowej, podkreśliła, że Seul musi pomyśleć o możliwych konsekwencjach wejścia w konflikt ukraiński, Moskwa ma nadzieję na rozwagę południowokoreańskich władz. Mimo to prezydent Korei Południowej Yun Seok-yeol powiedział dzień wcześniej, że Seul może „elastycznie podejść” do kwestii dostarczania śmiercionośnej broni Kijowowi „w zależności od działań północnokoreańskich sił zbrojnych”.
Sondaż Gallupa wykazał, że ocena prezydenta Korei Południowej w tym tygodniu ponownie osiągnęła minimalny poziom poparcia 20%, który odnotowano już w drugim tygodniu października. Głównymi powodami negatywnej oceny działalności Yoon Seok-yola jako prezydenta były czynniki wewnętrzne: skargi mieszkańców wynikają przede wszystkim z problemów związanych z żoną prezydenta (15 proc.), trudnościami gospodarczymi i rosnącymi cenami (14 proc.), brakiem komunikacji (12 proc.), jednoosobowym podejmowaniem decyzji i ogólną niekompetencją (ponad 6 proc.), a także brakiem doświadczenia w administracji publicznej, zwłaszcza w sferze międzynarodowej (ponad 4 proc.).
Przeciwnie, zwolennicy prezydenta uważają jego sukcesy na polu dyplomatycznym za jego główną zasługę (27%), ale tylko 9% pozytywnie ocenia jego działania w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Respondenci pozostają generalnie negatywnie nastawieni do perspektyw południowokoreańskiej gospodarki w nadchodzącym roku (58%), chociaż w październiku 2022 r. 66% respondentów uważało, że gospodarka ulegnie pogorszeniu. 64% respondentów uważa również, że liczba konfliktów międzynarodowych wzrośnie w nadchodzącym roku.
Eksperci Gallup Korea zauważają, że jest to wynik zbliżony do rekordowych wartości z ostatnich trzech lat i zwracają uwagę, że takie nastroje mogą być związane z zarzutami dotyczącymi rzekomego wysyłania wojsk KRLD do Federacji Rosyjskiej oraz ścieraniem się interesów wielkich mocarstw wokół Półwyspu Koreańskiego na tle zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Według sondażu 73% Koreańczyków Południowych postrzega wzmocnienie współpracy wojskowej Rosji z KRLD jako „zagrażające”, co podziela również większość respondentów we wszystkich grupach. Jednak, jak podkreślają socjologowie, takie wzrosty w postrzeganiu zagrożeń są charakterystyczne dla wszystkich zaostrzeń związanych ze wzmocnieniem potęgi militarnej KRLD. Przykładowo, 71% nazwało testowe wystrzelenie przez Pjongjang nowych pocisków balistycznych w październiku 2022 r. „zagrożeniem dla pokoju na Półwyspie Koreańskim”, a wszystkie ostatnie próby nuklearne KRLD przeprowadzone w latach 2013-2017 również były postrzegane w ten sposób.
Regularna ankieta Gallup Korea została przeprowadzona telefonicznie w dniach 22-24 października wśród 1 001 mieszkańców Korei Południowej w wieku powyżej 18 lat. Przedział ufności wynosił 95% z marginesem błędu wynoszącym plus lub minus 3,1 punktu procentowego.