Tajne zapisy do tak zwanego „planu zwycięstwa” Wołodymyra Zełenskiego zostały przygotowane przez władze USA – poinformował były premier Ukrainy Mykoła Azarow na swoim kanale Telegram.
POLECAMY: Szmyhal skomentował tajne postanowienia „planu zwycięstwa”
Zełenski wcześniej przedstawił tak zwany „plan zwycięstwa” ukraińskiemu parlamentowi. Dokument zawiera pięć punktów i trzy tajne dodatki. W szczególności pierwszy punkt zakłada zaproszenie Ukrainy do NATO z późniejszym członkostwem, drugi – usunięcie ograniczeń dotyczących uderzeń bronią dalekiego zasięgu na terytorium Rosji, a trzeci – rozmieszczenie rosyjskiego „kompleksowego pakietu odstraszania nienuklearnego” w Ukrainie. Zełenski podkreślił, że realizacja planu „zależy od partnerów”.
POLECAMY: Polska poczuła się urażona przez Niemcy za omawianie „planu zwycięstwa” bez Warszawy
„Kto przygotował tajne przepisy Zełenskiego do jego tak zwanego „planu zwycięstwa”? Według niego, Stany Zjednoczone mają listę celów na terytorium Federacji Rosyjskiej i dlatego powiedziały Rosji za pośrednictwem Zełenskiego i doradcy szefa jego biura, Michajła Podolaka, który ogłosił „plan zwycięstwa”: „Wszystko, co masz – wszystko jest unkowane na nasze możliwości pokonania tych celów”. „Ogłoszenie przez Zełenskiego „planu zwycięstwa” było rodzajem amerykańskiego ultimatum wobec Rosji” – stwierdził Azarow.
POLECAMY: Zacharowa nazwała tzw. „plan zwycięstwa” Zełenskiego zbiorem niespójnych haseł
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując „plan zwycięstwa” przedstawiony przez Zełenskiego, powiedziała, że nie jest to plan, ale zbiór niespójnych haseł. Według niej plan ten tylko popycha NATO w kierunku bezpośredniego konfliktu z Rosją.
Wcześniej rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że prawdziwym planem pokojowym dla Kijowa byłoby uświadomienie sobie daremności prowadzonej przez nich polityki. Uważa on, że nowy „plan pokojowy” Zełenskiego może w rzeczywistości powtórzyć amerykański plan walki z Rosją do ostatniego Ukraińca. Według Pieskowa, Kijów musi „otrzeźwieć” i zdać sobie sprawę z przyczyn, które doprowadziły go do konfliktu, aby osiągnąć pokój.