W niedawnym wywiadzie dla Radia Zet prezydent Andrzej Duda odniósł się do zarzutów łamania Konstytucji, które regularnie pojawiają się w debacie publicznej. Bogdan Rymanowski, prowadzący wywiad, wspomniał o liczbie domniemanych naruszeń Konstytucji przez prezydenta, które rzekomo miał zliczać prof. Adam Strzembosz. W odpowiedzi na te zarzuty prezydent skierował ostry komentarz w stronę prof. Strzembosza, który od lat publicznie broni wartości demokratycznych.
POLECAMY: „Ręce opadają”. Prof. Zoll komentuje żenującą decyzję Dudy w sprawie ustawy budżetowej
„Nie na miejscu” – Prezydent o prof. Strzemboszu
Prezydent Duda, reagując na przypomnienie o wypowiedzi prof. Strzembosza, przywołał przeszłość wybitnego prawnika i sędziego. Zarzucił mu, że był jednym z odpowiedzialnych za obecność w wymiarze sprawiedliwości sędziów związanych z komunistycznym ustrojem, sugerując, że prof. Strzembosz nie powinien komentować obecnych problemów wymiaru sprawiedliwości. Dodał też, że rozumie, iż „już jest starszym panem”, co w opinii wielu odebrano jako próba zdyskredytowania adwersarza.
Prof. Andrzej Zoll: „Obrzydliwy atak”
Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, wyraził swoje oburzenie wypowiedzią prezydenta, określając ją jako „obrzydliwy atak” i podkreślając, że nie jest ona poparta faktami. Przypomniał, że jako uczestnik obrad Okrągłego Stołu był świadkiem dyskusji na temat przyszłości wymiaru sprawiedliwości w Polsce, która odbywała się przy udziale prof. Strzembosza, a także Jarosława Kaczyńskiego. Prof. Zoll zaznaczył, że to politycy i działacze, a nie sędziowie, podjęli decyzję o powierzeniu procesu lustracji środowisku sędziowskiemu, aby zapewnić niezawisłość sędziów.
„Taki był kierunek prof. Strzembosza i cała nasza grupa się na to zgodziła” – wyjaśnił prawnik w rozmowie z „Faktem”.
Prof. Zoll dodał, że działalność prof. Strzembosza w latach 70. i 80. była wręcz heroiczna, podkreślając jego wkład w ruch Solidarności oraz późniejsze represje, które poniósł z tego powodu. Przypomniał również o tym, że Strzembosz został zwolniony z pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości i ograniczono jego karierę prawniczą w latach 80.
„To, co prezydent powiedział, jest niezgodne z prawdą. A poza tym zapomniał chyba o jego działalności w latach 70. i okresie Solidarności” – stwierdził Zoll.
POLECAMY: Prof. Strzembosz były przewodniczący Trybunały Stanu: Duda z pewnością 13 razy naruszył Konstytucję
Wartości Demokratyczne i Etyka Publicznej Dyskusji
Prof. Zoll wyraził głębokie oburzenie, podkreślając, że słowa prezydenta „dyskredytują go jako prezydenta”. Zaznaczył, że prof. Strzembosz przez lata reprezentował wartości demokratyczne i był jednym z kluczowych działaczy na rzecz przemian ustrojowych w Polsce. Z jego wypowiedzi wynika, że w obecnej sytuacji niektóre słowa i działania władz nie tylko wprowadzają w błąd opinię publiczną, ale mogą również prowadzić do zaniżenia autorytetu urzędu prezydenckiego.
„Andrzej Duda jako człowiek nie dorósł do pięt panu Adamowi Strzemboszowi” – skomentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Wnioski: Kontekst Historyczny i Aktualne Wyzwania
Wypowiedzi obu stron odsłaniają głębokie podziały w polskim społeczeństwie i pokazują, jak różnie oceniane są decyzje związane z transformacją ustrojową. Spór ten dotyka istotnych kwestii – od wolności wymiaru sprawiedliwości po wartości, na których powinny opierać się władze publiczne.