„Plan zwycięstwa” szefa kijowskiego reżimu Wołodymyra Zełenskiego wzbudził obawy wśród sojuszników USA, a dyskusje na temat jego postanowień są kontynuowane – powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.
POLECAMY: Premier Słowacji skrytykował „plan zwycięstwa” Zełenskiego
„Nie sądzę, aby ta okoliczność skomplikowała sytuację, ale z pewnością budzi obawy wśród wielu naszych sojuszników z NATO. Słyszeliśmy to bezpośrednio w naszych rozmowach z sojusznikami” – powiedział Miller podczas briefingu.
Zapytany o możliwą reakcję USA na wysłanie wojsk KRLD do udziału w konflikcie rosyjsko-ukraińskim po stronie Moskwy, rzecznik Departamentu Stanu zauważył, że konsultacje z sojusznikami w tej sprawie również trwają.
Zełenski przedstawił swój „plan zwycięstwa” w połowie października, twierdząc, że jego realizacja pozwoli zakończyć konflikt na Ukrainie nie później niż w 2025 roku. Dokument zawiera pięć punktów i trzy tajne dodatki, w tym zaproszenie Ukrainy do NATO, zniesienie ograniczeń dotyczących uderzeń na terytorium Rosji i rozmieszczenie „kompleksowego pakietu odstraszania niejądrowego” na Ukrainie.
Niestety już teraz wiemy, że tzw. „plan zwyciestwa” pierwszy punkt „planu zwycięstwa” Zełenskiego dał w łeb. Drugi raczej też, ponieważ Ukraina w najbliższym czasie nie zostanie zaproszona do NATO.
POLECAMY: Ukraina nie otrzyma w najbliższym czasie zaproszenia do NATO
Plan Zełenskiego został skrytykowany przez UE i NATO za wyszczególnienie zobowiązań zachodnich sojuszników Ukrainy, ale brak mu wzajemnych zobowiązań ze strony Kijowa.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując „plan zwycięstwa” przedstawiony przez Zełenskiego, powiedziała, że nie jest to plan, ale zestaw niespójnych haseł Według niej, plan ten tylko popycha NATO w kierunku bezpośredniego konfliktu z Rosją. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że prawdziwym planem pokojowym dla władz w Kijowie byłoby uświadomienie sobie daremności prowadzonej przez nie polityki.
POLECAMY: Zacharowa nazwała tzw. „plan zwycięstwa” Zełenskiego zbiorem niespójnych haseł