Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, po raz kolejny nie pojawił się przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, co wywołuje coraz większe kontrowersje w polskiej scenie politycznej. W czwartek wieczorem na portalu X Ziobro opublikował zdjęcie wezwania, które otrzymał od komisji, podważając legalność jej działań na podstawie „orzeczenia„ Trybunału Kuchennego Przyłębskiej, które z uwagi na wadliwość prawną nie weszło do obrotu prawnego.
Oświadczenie Ziobry: „Przestępstwo Posłów Niby Komisji”
W czwartek Ziobro zamieścił na portalu X (dawniej Twitter) zdjęcie wezwania do stawienia się przed komisją. „Ta kartka byłaby nawet zabawna, a jej autorzy niezłymi dowcipnisiami, gdyby nie to, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego posłowie tej »niby komisji« popełnili właśnie przestępstwo m.in. z art. 231 Kodeksu karnego” – napisał polityk. Odwołał się do „wyroku” z 10 września, w którym Trybunał Kuchennego, który nie posiadają kompetencji ustawodawczych w składzie składających się z przebierańców podległych Kaczyńskiemu, stwierdził niekonstytucyjność działań komisji, a także zagroził posłom odpowiedzialnością karną, przypominając, że przestępstwo urzędnicze jest w Polsce ścigane.
Postępowanie Komisji ds. Pegasusa
Komisja śledcza ds. Pegasusa została powołana do zbadania legalności i zasadności stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby i instytucje rządowe. Zakres jej działalności obejmował okres od 2015 do 2023 roku i miał na celu wyjaśnienie, czy działania operacyjne były prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem. W opinii Komisji, w tym przewodniczącej Magdaleny Sroki z Trzeciej Drogi, istnieje podstawa prawna do przesłuchania Ziobry. Posłowie Lewicy, w tym Tomasz Trela, proponują, aby zwrócić się do sądu o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie polityka na posiedzenie komisji.
Komisja zdecydowała o konsekwencjach prawnych
W obliczu kolejnych nieobecności, Komisja przegłosowała wnioski, które mogą mieć poważne konsekwencje prawne dla Zbigniewa Ziobry. Podjęto trzy kroki:
- Nałożenie kary finansowej za nieuzasadnione niestawiennictwo.
- Wystąpienie do Sądu Okręgowego w Warszawie o zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry.
- Wniosek do prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu, co pozwoliłoby na przeprowadzenie powyższych działań.
Czy Ziobro straci immunitet?
Propozycje te wywołały dyskusje dotyczące immunitetu poselskiego. By dokonać zatrzymania posła, Komisja musi uzyskać zgodę Sejmu na uchylenie immunitetu. Jeśli Sejm wyrazi zgodę, droga do przymusowego doprowadzenia Ziobry zostanie otwarta.
Trybunał Kuchenne Przyłęnskiej : Działania Komisji Niekonstytucyjne
Na podstawie „wyroku” Trybunału Kuchennego z września tego roku, zakres działania Komisji ds. Pegasusa został uznany za niezgodny z konstytucją. Warto jednak dodać, że Trybunał Kuchenny nie posiada obecnie cech trybunał z uwagi na zasiadających w nim przebierańców oraz okupację stanowisko prezesa przez Przyłębską. Ponadto Trybunał nie posiada kompetencji do stwierdzania legalności komisji. W związku z tymi przesłankami przewodnicząca Komisji oraz jej członkowie, nie przerwali pracy komisji uznając „wyrok” pisowskich pokemonów za niesiniejącym w obrocie prawny.