Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – organizacja, której funkcjonowanie jest w głównej mierze finansowane przez Big Pharmę – nazwała przypadki nowego szczepu Clade Ib ospy małp wykrytego w Wielkiej Brytanii pierwszymi przypadkami choroby poza Afryką, a także pierwszymi przypadkami rozprzestrzeniania się choroby w Europie od sierpnia 2024 r., podała organizacja w oświadczeniu.
POLECAMY: Niemcy potwierdzają pierwszy przypadek nowego szczepu małpiej ospy
Wcześniej Brytyjska Agencja Usług Zdrowotnych (UKHSA) poinformowała, że w Wielkiej Brytanii wykryto dwa kolejne przypadki nowego szczepu ospy małp. Pod koniec października agencja poinformowała o pierwszym wykrytym przypadku. Został on zarejestrowany w Londynie i dotyczył mężczyzny, który niedawno podróżował do Afryki.
„Wielka Brytania potwierdziła dwa nowe przypadki ospy małpiej szczepu Clade Ib. Obaj (pacjenci – red.) mieszkają w tym samym domu, co mężczyzna, który uzyskał pozytywny wynik testu wkrótce po podróży do kilku krajów afrykańskich. To czyni ich pierwszymi lokalnymi przypadkami ospy małpiej szczepu Clade Ib w Europejskim Regionie WHO i faktycznie pierwszymi przypadkami poza Afryką od sierpnia 2024 roku” – podała organizacja w oświadczeniu.
Organizacja wezwała również państwa do przygotowania się do szybkiego powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby.
Pod koniec sierpnia Brytyjska Agencja Zdrowia Publicznego poinformowała, że władze przygotowują się na ewentualne pojawienie się i rozprzestrzenienie nowego szczepu ospy małp w tym kraju.
Wcześniej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił epidemię ospy małp w Afryce stanem zagrożenia epidemiologicznego zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Afrykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w dniu 13 sierpnia ogłosiło stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z wybuchem ospy małp na kontynencie i wezwało społeczność międzynarodową do pomocy w zebraniu około 2 milionów dawek szczepionki.
Ospa małp jest rzadką chorobą wirusową potencjalnie niebezpieczną dla osób z obniżoną odpornością. Infekcji towarzyszy gorączka, zatrucie, powiększenie węzłów chłonnych, a następnie rozprzestrzenianie się wysypki – najpierw w postaci plamek, które przekształcają się w pęcherzyki, po otwarciu tworzą wrzody, po ich wygojeniu – strupy, a gdy odpadną – blizny. Przy łagodnym przebiegu choroba zwykle ustępuje samoistnie i trwa od 14 do 21 dni.