8 listopada 2024 r. prokurator generalny Adam Bodnar powołał specjalny Zespół Śledczy, który zbada działalność podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, działającej w latach 2016-2023. Według Prokuratury Krajowej, celem zespołu jest analiza rzekomych nieprawidłowości i możliwych przekroczeń uprawnień przez członków podkomisji.
POLECAMY: 41 zawiadomień do prokuratury: Skandal wokół podkomisji smoleńskiej Macierewicza
„Prokurator Generalny Adam Bodnar zarządzeniem Nr 48/2024 z dnia 8 listopada 2024 r. powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy do zbadania zaistniałych w latach 2016-2023 nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z dniu 10 kwietnia 2010 roku” – poinformowała Prokuratura Krajowa w komunikacie.
Cel i zakres działań Zespołu Śledczego
W skład zespołu śledczego wchodzi sześciu prokuratorów, którzy pracują pod kierownictwem płk. Tomasza Mackiewicza, dyrektora Departamentu do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej. Nadzór nad pracą zespołu pełni Prokurator Krajowy. Główne zadanie zespołu to „zbadanie zaistniałych w latach 2016-2023 nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 roku w aspekcie związanym z podejrzeniem przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, a także popełniania innych czynów zabronionych z uwzględnieniem ich form stadialnych i zjawiskowych”.
Podkomisja smoleńska i jej kontrowersje
Podkomisja smoleńska, powołana przez Antoniego Macierewicza, miała na celu ponowne zbadanie przyczyn katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Działania komisji budziły kontrowersje zarówno w kraju, jak i za granicą, a jej ustalenia były wielokrotnie kwestionowane przez ekspertów oraz opozycję. Raport z prac podkomisji budził wątpliwości związane z rzetelnością i sposobem prowadzenia śledztwa.
Zawiadomienia do prokuratury – MON wskazuje na nieprawidłowości
W związku z działalnością podkomisji, Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało Prokuraturze Krajowej raport wraz z 41 zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa, będącymi efektem stwierdzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu podkomisji smoleńskiej.
„Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło do Prokuratury Krajowej Raport z prac powołanego w tym resorcie zespołu badającego prace podkomisji smoleńskiej wraz z 41 zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa” – podkreślono w komunikacie.
Kompetencje prokuratora generalnego do powoływania zespołów śledczych
Decyzja Adama Bodnara o powołaniu zespołu śledczego opiera się na przepisach ustawy Prawo o prokuraturze oraz rozporządzeniu ministra sprawiedliwości, które przewidują możliwość powołania zespołów śledczych w sprawach szczególnej wagi. Prokuratura Krajowa podkreśla, że utworzenie zespołu i „odstąpienie od ogólnych zasad właściwości jednostek organizacyjnych prokuratury w prowadzeniu postępowań przygotowawczych następuje w sprawach o szczególnej wadze, zawiłych pod względem faktycznym i prawnym, w których zgromadzony zostanie obszerny materiał dowodowy”.
Następne kroki – co planuje zespół śledczy?
Zespół ma przeanalizować zebrane materiały, aby zdecydować, czy podjąć działania procesowe. Prowadzone śledztwo może doprowadzić do odpowiedzialności karnej osób związanych z pracą podkomisji, jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości.