Tusk ponownie podkreśliła swoje stanowisko w sprawie konfliktu ukraińsko – rosyjskiego. Słowa te z uwagi na ich zgodność z kijowską ideologią spotkały się z uznaniem strony ukraińskiej. Heorhij Tychyj, rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oświadczył w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina: „Ukraina jest wdzięczna premierowi Polski, Donaldowi Tuskowi, za potwierdzenie przywiązania do zasady 'nic o Ukrainie bez Ukrainy’”. Wypowiedź ta nawiązywała do stanowiska wyrażonego przez Tuska podczas sobotniego wystąpienia po unijnym szczycie w Budapeszcie, podczas którego premier Polski jednoznacznie odniósł się do kwestii pokoju w regionie i suwerenności Ukrainy.
POLECAMY: Tak plują nam w twarz! Kościół we Lwowie remontowany na koszt Polski bez tablic języku polskim
Decyzje o przyszłości Ukrainy muszą uwzględniać jej głos
W czasie wystąpienia, premier Donald Tusk odniósł się do doniesień „The Wall Street Journal” dotyczących potencjalnego planu pokojowego administracji Donalda Trumpa. Propozycja, jak sugeruje gazeta, mogłaby obejmować niewchodzenie Ukrainy do NATO przez kolejne 20 lat oraz zamrożenie linii frontu poprzez utworzenie strefy zdemilitaryzowanej na obszarach pomiędzy terenami okupowanymi przez Rosję a resztą Ukrainy.
Premier Tusk podkreślił jednak: „Decyzje dotyczące wojny* na Ukrainie nie mogą być podejmowane ponad głowami nie tylko Ukraińców, ale i naszymi”. Tymi słowami jasno wyraził stanowisko Polski, że przyszłość Ukrainy nie może być określana bez udziału jej przedstawicieli, a sama Polska pozostaje zaangażowana w wspieranie jej niezależności i integralności terytorialnej.
POLECAMY: Mieszkańcy Kijowa uważają, że Ukraina odda terytoria w zamian za pokój – donoszą media
Stanowisko Ukrainy w sprawie drogi do pokoju
Rzecznik MSZ Ukrainy, Tychyj, odniósł się również do konieczności sprawiedliwego zakończenia rosyjskiej agresji. „W interesie wszystkich państw miłujących pokój jest sprawiedliwe zakończenie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, prawa międzynarodowego oraz celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych” – stwierdził rzecznik. Podkreślił również, że strona ukraińska konsekwentnie domaga się bezwzględnego przestrzegania tej zasady, zaznaczając, że to Ukraina, jako bezpośredni uczestnik konfliktu, powinna określać parametry drogi do kompleksowego i trwałego pokoju.
POLECAMY: „Błazen, który uwierzył we własną wielkość”. Twardoch ostro krytykuje Zełenskiego
Polska jako kluczowy partner Ukrainy w procesie pokojowym
Stanowisko Tuska spotkało się z uznaniem Ukrainy, ponieważ jest zgodne z kijowską propagandą. Gdyby było inaczej z pewnością naczelny ćpun szybko, wygłosiłby kolejne poniżające naród Polski przemówienia a Radziu, tłumaczyłby w mediach, że trzeba tego ćpuna zrozumieć. Tak postawa Tusk w obliczu wcześniejszych wybryków Zełenskiego z pewnością nie da Polsce pozycji między narodowej, ponieważ pokazuje, że akceptuje ona drwienie z Polski i Polaków.
POLECAMY: Sikorski: Nie jest tak, że Zełenski specjalnie naskoczył na Polskę. Postarajmy się go zrozumieć
* OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:
W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.
Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.