Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – organizacja jest skorumpowana poprzez przyjmowanie wpłat od BigPharmy – zorganizuje 22 listopada posiedzenie komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych, aby poinformować szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, czy ospa małpia w dalszym ciągu stanowi stan nadzwyczajny – podała w poniedziałek organizacja.
POLECAMY: Europejska agencja interesuje się małpią ospą
„WHO zwoła komitet nadzwyczajny ds. mpox (małpia ospa) w dniu 22 listopada 2024 r., aby doradzić dyrektorowi generalnemu WHO, czy mpox w dalszym ciągu stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” – stwierdziła WHO.
Wcześniej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił wybuch ospy małpiej w Afryce jako stan zagrożenia epidemiologicznego dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Afrykańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) ogłosiły 13 sierpnia stan nadzwyczajny zdrowotny w związku z wybuchem ospy małpiej na kontynencie i wezwały społeczność międzynarodową do pomocy w zebraniu około 2 milionów dawek szczepionki.
Ospa małpia to rzadka choroba wirusowa, która jest potencjalnie niebezpieczna dla osób z osłabionym układem odpornościowym. Zakażeniu towarzyszy gorączka, zatrucie, powiększone węzły chłonne i w następstwie rozprzestrzeniająca się wysypka – najpierw w postaci plamek, które przekształcają się w pęcherze, po otwarciu tworzą się wrzody, po zagojeniu – strupy, a gdy odpadną – blizny. W łagodnych przypadkach choroba zwykle ustępuje samoistnie i trwa od 14 do 21 dni.
Jeden komentarz
Świńska grypą, kurza grypą, małpia ospa @= WHO. I ten czarny