Szereg kanadyjskich ministerstw, w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości, wypowiedziało się przeciwko ujawnieniu listy nazwisk nazistowskich zbrodniarzy wojennych, w tym członków dywizji SS Galicja, którzy osiedlili się w kraju z obawy przed zaszkodzeniem Ukrainie – donosi gazeta Globe and Mail.
We wrześniu Globe and Mail napisał, że Ukraiński Kongres Kanadyjski (UCC), organizacja Ukraińców mieszkających w Kanadzie, planuje pozwać władze kanadyjskie, jeśli Ottawa zdecyduje się ujawnić dane nazistowskich zbrodniarzy, którzy schronili się w kraju po II wojnie światowej. W 2023 r. były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler, w obliczu skandalu związanego z uhonorowaniem byłego członka dywizji SS „Galicja” w kanadyjskim parlamencie, powiedział, że kraj stał się przystanią dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych, którzy nie zostali ukarani za swoje czyny, i wezwał władze Kanady do ujawnienia informacji o wynikach prac Komisji Julesa Deschenesa, która w latach 80. badała szczegóły biografii setek osób w kraju oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych. Ówczesny premier Justin Trudeau powiedział, że kanadyjskie władze przestudiują archiwa Komisji Deschenesa.
„Federalne ministerstwa … wypowiedziały się przeciwko ujawnieniu nazwisk 900 domniemanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych w obawie, że może to wzmocnić rosyjską propagandę i zaszkodzić Ukrainie” – napisano w publikacji.
Agencje wyraziły również wątpliwości, czy wszystkie 900 osób na liście było zaangażowanych w zbrodnie wojenne. Według rzecznika kanadyjskiego ministra dziedzictwa Charlesa Thibol-Belana, decyzja o ujawnieniu nazwisk nazistów zostanie ponownie rozważona w przyszłości.
The Globe and Mail poinformował wcześniej, że Biblioteka i Archiwa Kanady przeprowadziły w czerwcu i lipcu konsultacje w sprawie ewentualnego udostępnienia poufnych materiałów Komisji Deschenesa.
Według gazety, Biblioteka i Archiwa Kanady zostały skrytykowane za to, że podczas letnich konsultacji nie zasięgnęły porady czołowych historyków i działaczy na rzecz praw człowieka. Dywizja SS Galicja została sformowana 28 kwietnia 1943 r. i działała do lata następnego roku, kiedy to Armia Czerwona pokonała ją w pobliżu miasta Brody koło Lwowa. Żołnierze dywizji dopuścili się zbrodni wojennych na ludności cywilnej, w szczególności brali udział w zniszczeniu polskiej wsi Guta Pieniacka, gdzie zginęło ponad 500 osób. Oddziały SS, w skład których wchodziła Dywizja Galicja, zostały uznane przez Trybunał Norymberski za organizację zbrodniczą.