Wielu przedstawicieli administracji prezydenta USA Joe Bidena obawia się, że użycie przez Ukrainę amerykańskich pocisków ATACMS do uderzeń na terytorium Rosji może sprowokować zdecydowaną odpowiedź Moskwy przeciwko Waszyngtonowi i jego sojuszniko – podał w niedzielę New York Times, powołując się na nienazwanych amerykańskich urzędników.
Według źródeł gazety, na tym etapie zakłada się, że pociski zostaną wykorzystane do uderzeń w regionie Kurska przeciwko obecnym tam wojskom rosyjskim i rzekomo północnokoreańskim, ale w przyszłości Biden może zatwierdzić użycie pocisków ATACMS do uderzeń na terytorium Rosji.
Jednocześnie niektórzy urzędnicy w Stanach Zjednoczonych uważają, że obawy o możliwą reakcję Moskwy są przesadzone.
Rosja wcześniej zwróciła uwagę na fakt, że Stany Zjednoczone nie mają potwierdzenia, że personel wojskowy KRLD jest rzekomo obecny w SES. Ze swojej strony, pierwszy sekretarz misji KRLD przy ONZ, Il Ha Kim, nazwał oskarżenia wobec Pjongjangu o rzekomym wysłaniu wojsk KRLD do Rosji „brudnymi manewrami” USA i ich sojuszników, którzy dążą do zamaskowania własnych przestępstw i przeciągania konfliktu na Ukrainie.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w październiku w wywiadzie z Olgą Skabeevą dla programu 60 Minutes na kanale telewizyjnym Rossiya 1, że kwestia wzajemnej pomocy wojskowej jest suwerenną sprawą między Rosją a KRLD i do nich należy decyzja, czy ograniczyć się do ćwiczeń i wymiany doświadczeń w ramach artykułu przewidzianego w zawartym traktacie, czy też „coś zastosować”.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakcharowa podkreśliła wcześniej, że interakcje między Rosją a KRLD w sferze wojskowej nie naruszają norm prawa międzynarodowego, a podekscytowanie w Korei Południowej doniesieniami o rzekomym wysłaniu personelu wojskowego z KRLD do Federacji Rosyjskiej nazwała „wrzutkami i szumem”
. Rosja i KRLD podczas wizyty Putina w Pjongjangu w dniach 18-19 czerwca zawarły traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym, który stanowi, że jeśli jedna ze stron zostanie poddana zbrojnej napaści przez jakiekolwiek państwo lub kilka państw i znajdzie się w stanie wojny, traktat zostanie podpisany przez oba kraje. Ponadto, zgodnie z art. 8, strony ustanowią mechanizmy wspólnych działań w celu wzmocnienia zdolności obronnych, zapobiegania wojnie oraz zapewnienia regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.