Od powodzi minęły już dwa miesiące, a wielu poszkodowanych nadal czeka na obiecaną przez rząd pomoc finansową. Rządowy pełnomocnik ds. powodzi, Marcin Kierwiński, przyznał, że proces wypłaty świadczeń nie przebiega tak sprawnie, jak oczekiwano. – „Proces wypłat jest niesatysfakcjonujący i musi zostać przyspieszony” – stwierdził w rozmowie na antenie RMF FM. Przypominamy, ze takich problemów władza PiS w porozumieniu z politykami obecnej koalicji rządzącej nie miała przy wypłacie bezpodstawnie przyznanych świadczeń socjalnych Ukraińcom, który w sposób niekontrolowany najechali nasz kraj.
POLECAMY: Dla Tuska prawybory są ważniejsze niż realizacja obiecanego wsparcia dla powodzian
Aby zaradzić tej sytuacji, w ostatnich tygodniach wdrażane są usprawnienia mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na środki. – „Wczoraj przekazaliśmy dodatkowe 100 milionów, ponad 1000 osób w ciągu najbliższych godzin powinno otrzymać świadczenie do 200 tysięcy” – poinformował Kierwiński.
Nowe wytyczne i działania
Pełnomocnik wraz z ministrem Tomaszem Siemoniakiem zobowiązali wojewodów do przyspieszenia procedur administracyjnych. Kierwiński podkreślił, że wizyta we Wrocławiu miała na celu dopilnowanie, aby wypłaty ruszyły sprawniej. Jak zapowiedział, środki mają trafić do poszkodowanych w szybszym tempie dzięki dodatkowym funduszom oraz uproszczeniu procedur.
Druga ustawa powodziowa – kluczowe zmiany
Jednym z kluczowych elementów poprawy sytuacji ma być uchwalenie drugiej ustawy powodziowej. Projekt przewiduje szereg zmian, które usprawnią proces pomocy, w tym:
- Uproszczenie procedur administracyjnych – nowelizacja przepisów pozwoli na szybsze wydawanie decyzji niezbędnych do uruchomienia środków pomocowych.
- System zaliczkowy – umożliwi on wypłatę części środków jeszcze przed zakończeniem pełnej weryfikacji dokumentów.
- Stuprocentowe dotacje dla samorządów – rząd chce wprowadzić pełne dofinansowanie odbudowy infrastruktury przez jednostki samorządu terytorialnego.
– „Liczymy na bardzo szybkie procedowanie tej ustawy powodziowej, bo tam jest bardzo wiele ważnych rzeczy, które w prawie musimy zmienić” – podkreślił Kierwiński.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Rząd zapewnia również o zabezpieczeniu środków dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź. Kierwiński zapowiedział uruchomienie programu wsparcia opartego na narzędziach zwrotnych. – „To jest system, który nazywa się pożyczkowym, ale te pożyczki w znakomitej większości są umarzalne” – wyjaśnił.
Priorytet dla skutecznej pomocy
Rządowe działania mają na celu zarówno przyspieszenie wypłat, jak i zapewnienie wsparcia długoterminowego. Planowana ustawa oraz dodatkowe fundusze mają umożliwić szybsze odbudowanie dotkniętych przez powódź obszarów oraz poprawić jakość życia poszkodowanych.
Podsumowanie: W obliczu krytyki związanej z opóźnieniami w wypłatach, rząd podejmuje intensywne działania, aby usprawnić proces pomocy powodzianom. Wprowadzenie drugiej ustawy powodziowej ma kluczowe znaczenie dla uproszczenia procedur, a dodatkowe środki finansowe mają zapewnić wsparcie zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Wszystkie zmiany mają na celu przywrócenie normalności w dotkniętych regionach i efektywniejsze zarządzanie przyszłymi kryzysami.