Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zwrócił się do sądu o zmuszenie firmy do sprzedaży przeglądarki internetowej Chrome w ramach sprawy antymonopolowej przeciwko amerykańskiej korporacji Google, zgodnie z pozwem.
Wcześniej Bloomberg poinformował, że agencja zwróci się do sądu o zmuszenie firmy do sprzedaży Chrome.
„Wstępny proponowany ostateczny wyrok wymaga od Google zrzeczenia się praw do Chrome” – czytamy w tekście pozwu złożonego przez agencję w sądzie w Waszyngtonie.
Zgodnie z dokumentem Departament Sprawiedliwości proponuje również nałożenie na firmę szeregu innych środków ograniczających, w tym zakazu zawierania restrykcyjnych umów ze stronami trzecimi i ujawniania niektórych danych. Oczekuje się, że ograniczenia te będą obowiązywać przez dziesięć lat, z zastrzeżeniem pewnych wyjątków.
W sierpniu amerykański sąd okręgowy w Waszyngtonie orzekł, że Google świadomie działał jako monopolista na rynku wyszukiwarek internetowych i tym samym naruszył obowiązujące w kraju prawo antymonopolowe. Jak stwierdził sędzia, korporacja zapewniła sobie monopol w dziedzinie usług wyszukiwania online, zgadzając się z producentami urządzeń i przeglądarek internetowych na automatyczne korzystanie z wyszukiwarki Google w swoich produktach. Według sądu, umowy te, za które korporacja zapłaciła firmom „miliardy dolarów”, znacznie utrudniły innym wyszukiwarkom internetowym konkurowanie z Google.
Wcześniej władze USA zaproponowały zmianę struktury Google, aby odebrać jej możliwość korzystania z przeglądarki internetowej Chrome, sklepu z aplikacjami Play i systemu operacyjnego Android jako korzyści dla wyszukiwarki Google ze szkodą dla konkurentów. W odpowiedzi Google nazwał propozycję Departamentu Sprawiedliwości USA dotyczącą wprowadzenia zmian w strukturze firmy „radykalną” i „złośliwą”. Firma wyraziła zaniepokojenie, że żądania Departamentu Sprawiedliwości „wykraczają daleko poza konkretne kwestie prawne” w sprawie przeciwko niej, wpłyną na różne branże, produkty i będą miały znaczący wpływ na „amerykańską konkurencyjność”.