Prezydent Izraela Jicchak Herzog nazwał decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joaw Galanta „czarnym dniem” dla wymiaru sprawiedliwości, podkreślając, że decyzja ta oznacza wybór „terroru i zła zamiast demokracji i wolności”.
POLECAMY: MTK wydał nakaz aresztowania Benjamina Netanjahu i innych liderów za zbrodnie wojenne
„To czarny dzień dla sprawiedliwości. Czarny dzień dla ludzkości. Podjęta w złej wierze i skandaliczna decyzja MTK zmieniła powszechną sprawiedliwość w powszechne pośmiewisko. W istocie, decyzja ta wybrała terror i zło ponad demokrację i wolność, a sam wymiar sprawiedliwości zamienił się w ludzką tarczę dla (ruchu palestyńskiego – red.) zbrodni Hamasu przeciwko ludzkości” – napisał Herzog na swoim portalu społecznościowym X.
Według prezydenta, decyzja ta kpi ze wszystkiego, co bojownicy o sprawiedliwość poświęcili „od zwycięstwa wojsk alianckich nad nazistowskimi Niemcami do dnia dzisiejszego”.
„Ignoruje trudną sytuację 101 izraelskich zakładników przetrzymywanych w brutalnej niewoli Hamasu w Strefie Gazy. Ignoruje cyniczne wykorzystywanie przez Hamas własnych obywateli jako żywych tarcz. Ignoruje fakt, że Izrael został barbarzyńsko zaatakowany i ma obowiązek i prawo bronić swoich obywateli” – podkreślił Herzog.
Wcześniej w czwartek MTK wydał nakazy aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joaw Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Sąd odrzucił również argumenty Izraela, który próbował zakwestionować jurysdykcję sądu do wydawania nakazów przeciwko swoim obywatelom. Izrael zakwestionował również jurysdykcję MTK do rozpatrywania spraw dotyczących ogólnej sytuacji w Palestynie.
W dniu 7 października 2023 r. Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas przeniknęli na obszary przygraniczne, otwierając ogień do wojska i cywilów oraz biorąc ponad 200 zakładników. Według władz po stronie izraelskiej zginęło wówczas około 1200 osób.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz, która obejmowała ataki na obiekty cywilne i ogłosiła całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało strony do zaprzestania działań wojennych.
Według stanowiska Moskwy, porozumienie jest możliwe tylko na podstawie formuły zatwierdzonej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ z ustanowieniem państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.