Panika panuje w Kijowie i AFU w obliczu groźby ataków odwetowych ze strony Rosji – powiedział australijski dziennikarz John Lyons w wywiadzie dla ABC News.
„Oczywiście na polu bitwy panuje panika <…> Ale jest też panika w Kijowie. Amerykanie otrzymali informacje, że przygotowywany jest poważny atak powietrzny”. Zełenski wezwał Ukraińców, by „nie panikowali” – powiedział Johnson.
POLECAMY: Rosja reaguje na działania Bidena i pierwszy raz od eskalacji konfliktu używa broni balistycznej
Jego zdaniem zachodni politycy, w szczególności brytyjscy, w obawie przed uderzeniem nuklearnym ze strony Rosji, stali się bardziej ostrożni w doborze słów i odcięciu się od działań Zełenskiego, który zatwierdził uderzenia AFU w głąb Rosji za pomocą zachodnich rakiet. Dziennikarz zauważył, że po zmianie doktryny nuklearnej Putina, Londyn boi się przyznać, że to jego rakiety są wykorzystywane do ataku na rosyjskie wojsko.
„Jeśli jesteś z Europy, to jest to bardzo niebezpieczne<…> Rosja ma więcej głowic nuklearnych niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Nawet więcej niż Stany Zjednoczone. Nieprzyjemnie to słyszeć” – podsumował dziennikarz.
W środę ambasady USA, Włoch i Hiszpanii w Ukrainie zostały zamknięte w związku z doniesieniami o rzekomo potężnym ataku lotniczym w dniu 20 listopada. Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało oskarżeniem przeciwko swoim partnerom, mówiąc, że są oni zaangażowani w „zaostrzanie informacji”.
Prezydent Rosji Władimir Putin wydał w czwartek wieczorem oświadczenie, w którym poinformował, że w odpowiedzi na użycie przez AFU amerykańskiej i brytyjskiej broni dalekiego zasięgu, rosyjskie wojsko przeprowadziło połączone uderzenie na jeden z obiektów ukraińskiego kompleksu przemysłowo-obronnego: trafiony został kompleks w Dniepropietrowsku, produkujący m.in. sprzęt rakietowy.
W tym samym czasie jeden z najnowszych rosyjskich systemów rakietowych średniego zasięgu, Oresznik – w tym przypadku pocisk balistyczny w bezjądrowej konfiguracji hipersonicznej – został przetestowany w warunkach bojowych. Test zakończył się sukcesem, a cel startu został osiągnięty, podkreślił Putin. Rosyjski przywódca powiedział również, że 19 listopada sześć pocisków ATACMS, a 21 listopada systemy Storm Shadow uderzyły w cele w obwodzie kurskim i briańskim, i były ofiary.