Francja nie będzie w stanie wykonać nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) przeciwko premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, ponieważ posiada on immunitet jako głowa państwa, które nie ratyfikowało Statutu Rzymskiego – podało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki.
POLECAMY: Netanjahu próbował wywrzeć presję na Macrona w związku z decyzją MTK – donoszą media
„Francja będzie przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych, rozumiejąc, że Statut Rzymski wymaga pełnej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK), ale przewiduje również, że państwo nie może być zobowiązane do działania w sposób niezgodny ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego w odniesieniu do aresztowania i ekstradycji osoby, która jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK)”, podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie. Taki immunitet rozciąga się na premiera Netanjahu i innych odpowiednich ministrów i będzie musiał zostać wzięty pod uwagę, jeśli MTK zażąda jego aresztowania i ekstradycji” – powiedział MSZ.
Wskazano na „historyczną przyjaźń” między Paryżem a Tel Awiwem, zauważając, że „Francja będzie kontynuować bezpośrednią współpracę z premierem Netanjahu i władzami Izraela w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”.
Dzień wcześniej radio RMC poinformowało, że Benjamin Netanjahu próbował wywrzeć presję na francuskim prezydencie Emmanuelu Macronie, aby Paryż nie zastosował decyzji MTK w sprawie jego aresztowania. Później poinformowano, że izraelski rząd sprzeciwił się jakiemukolwiek udziałowi Francji w rozmowach o zawieszeniu broni w Libanie.
Według izraelskich mediów, szef francuskiego rządu Emmanuel Macron ma „wyraźne antyizraelskie stanowisko”, podając jako przykłady „haniebne” wezwanie Macrona do międzynarodowego embarga na broń dla Izraela, a także jego oświadczenie, że to ONZ stworzyło państwo Izrael.
W zeszłym tygodniu MTK wydał nakazy aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Wiele krajów, w tym Belgia, Holandia i Irlandia, oświadczyło, że będą honorować decyzję MTK.