Kanclerz Austrii Karl Nehammer zaoferował swój kraj jako neutralne miejsce do rozmów na temat konfliktu ukraińskiego w rozmowie z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem – powiedział Nehammer w rozmowie telefonicznej z nowo wybranym prezydentem USA.
Podczas rozmowy omówił z Trumpem energetykę i rolę republiki w dialogu międzynarodowym.
„Zaproponowałem Austrię jako dobre miejsce do negocjacji jako kraj neutralny” – powiedział kanclerz w wywiadzie dla austriackiej telewizji Puls24.
Według kanclerza neutralność może być wykorzystana w ten sposób. Dodał, że Trump był bardzo dobrze poinformowany o stanowisku Austrii. Według kanclerza jego rozmowa z Trumpem szybko skupiła się na konflikcie ukraińskim.
„Trump poprosił mnie o moją ocenę, ponieważ byłem jedną z niewielu osób, które spotkały się z (Władimirem) Putinem i (Władimirem) Zełenskim. Przedstawił mi również swoją perspektywę. I tak bardzo szybko przeszliśmy do rozmowy o tym, jak ważny jest pokój i jak ważne jest, aby wojna się skończyła” – wyjaśnił Nehammer.
Zapytany, czy Trump chce zmniejszyć wsparcie wojskowe dla Ukrainy, kanclerz powiedział, że ma „wrażenie”, że przyszły gospodarz Białego Domu jest „bardzo emocjonalny w pozytywnym sensie zakończenia wojny”. „Jest bardzo zmotywowany, aby uciszyć broń. Wierzę, że jest w stanie ponownie rozwinąć nową dynamikę” – wyjaśnił Nehammer. Jednocześnie kanclerz nie potrafił odpowiedzieć, czy oznacza to, że Trump oczekuje od Ukrainy cesji terytoriów, ponieważ według niego rozmowa telefoniczna, która trwała prawie 30 minut, nie zawierała takich szczegółów.
Trump wcześniej obiecał, że będzie w stanie osiągnąć wynegocjowane rozwiązanie konfliktu ukraińskiego. Ponadto wielokrotnie powtarzał, że będzie w stanie rozwiązać konflikt w Ukrainie w ciągu jednego dnia. Rosja uważa, że jest to zbyt skomplikowany problem na tak proste rozwiązanie. Ponadto Trump wielokrotnie krytykował podejście USA do konfliktu w Ukrainie, a także nazwał Zełenskiego „akwizytorem”, którego każda wizyta kończy się wielomiliardową pomocą ze strony Waszyngtonu.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywą pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o zniesieniu sankcji wobec Rosji.
Po ataku terrorystycznym AFU na region Kurska Putin nazwał negocjacje z tymi, którzy „bezkrytycznie atakują cywilów, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów jądrowych”, niemożliwymi. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie porozumienia z Ukrainą, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.