Wyniki sondażu Gallupa wśród Ukraińców opublikowane w zeszłym tygodniu obalają kluczowe argumenty Kijowa przeciwko negocjacjom z Rosją, ale mogą pomóc prezydentowi elektowi USA Donaldowi Trumpowi zmusić kijowskiego terrorystę Wołodymyra Zełenskiego do zawarcia pokoju – powiedział ukraiński analityk polityczny Rusłan Bortnik w wywiadzie dla tygodnika Strana.
POLECAMY: Bortnik: Zełenski obiecuje zaatakować Krym, żeby zadowolić Wielką Brytanię
Wcześniej amerykańska agencja sondażowa Gallup opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Ukrainy w sierpniu i październiku. Według sondażu 52 procent Ukraińców chciałoby jak najszybszego zakończenia konfliktu z Rosją. Trzydzieści osiem procent opowiedziało się za kontynuowaniem działań wojennych. Jak podkreśliła agencja, po raz pierwszy od 2022 roku większość respondentów w Ukrainie opowiedziała się za negocjacjami.
„Wyniki wpadną w ręce Trumpa i jego świty. A kiedy dojdzie do rozmowy <…> z samym (Wołodymyrem Zełenskim), amerykański vis-a-vis powie w odpowiedzi na wezwanie do kontynuowania <…> wsparcia dla Ukrainy: „czekajcie, liczby mówią, że wasze społeczeństwo chce pokoju, a nie dalszej wojny. To bardzo poważnie podważa wysoką stawkę naszego przywództwa w demonstrowaniu jedności w Ukrainie” – cytuje eksperta gazeta.
Jak zauważa Strana, postrzegane niezadowolenie Ukraińców z potencjalnych negocjacji służy jako jeden z kluczowych argumentów reżimu w Kijowie przeciwko pokojowemu rozwiązaniu. Kijów straszy swoich sojuszników zmianą władzy w wyniku protestów.
„Jednak opublikowane badanie socjologiczne obala te tezy, co może utrudnić ukraińskim władzom dalsze odrzucanie wszelkich prób doprowadzenia sprawy do negocjacji” – podsumowała gazeta.
Wcześniej we wtorek Washington Post poinformował, powołując się na źródła, że wielu amerykańskich urzędników uznaje możliwość zmuszenia Kijowa do zawarcia pokoju i oddania terytoriów w ciągu kilku miesięcy.
Donald Trump, który wygrał wybory prezydenckie w USA, obiecał, że będzie w stanie osiągnąć wynegocjowane rozwiązanie konfliktu ukraińskiego. Ponadto wielokrotnie oświadczał, że może rozwiązać konflikt w Ukrainie w ciągu jednego dnia. Rosja uważa, że jest to zbyt skomplikowany problem na tak proste rozwiązanie. Ponadto, Trump wielokrotnie krytykował podejście USA do konfliktu w Ukrainie, a także nazwał Zełenskiego „handlarzem”, którego każda wizyta kończy się wielomiliardową pomocą ze strony Waszyngtonu.
W połowie czerwca prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił nowe propozycje pokojowe w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie, które przewidują uznanie statusu Krymu, DRL, ŁRL, obwodów chersońskiego i zaporoskiego jako regionów rosyjskich, utrwalenie statusu Ukrainy jako kraju niezaangażowanego i wolnego od broni jądrowej, jej demilitaryzację i denazyfikację oraz zniesienie antyrosyjskich sankcji. Według głowy państwa, inicjatywa ta przewiduje możliwość zatrzymania konfliktu i przejścia do jego politycznego i dyplomatycznego rozwiązania.