Niemożliwe jest osiągnięcie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie bez udziału Federacji Rosyjskiej – powiedział kanclerz Austrii Karl Nehammer w wywiadzie dla gazety Neue Zürcher Zeitung.
„To jasne, że nie będzie pokoju bez Rosji” – powiedział Nehammer zapytany, czy konferencja w Szwajcarii ma sens bez udziału przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.
Kanclerz wyjaśnił, że konflikty, które zaczęły się szybko, trudno jest równie szybko zakończyć. Szwajcarska konferencja była „pierwszym krokiem” w tym kierunku.
„Jeśli chcesz pokoju, nie możesz przestać rozmawiać i szukać dialogu” – dodał.
Jednocześnie Nehammer nazwał rozmowy o ustępstwach terytorialnych ze strony Kijowa „przedwczesnymi”.
Konferencja odbyła się w dniach 15-16 czerwca w Bürgenstock w Szwajcarii. Swój udział w wydarzeniu potwierdziło ponad 90 krajów, w tym połowa z Europy, a także osiem organizacji. Komunikatu końcowego nie podpisały Armenia, Bahrajn, Brazylia, Indie, Indonezja, Libia, Meksyk, Arabia Saudyjska, RPA, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Irak i Jordania później wycofały swoje podpisy pod komunikatem.
Prezydent USA Joe Biden, a także prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva nie wzięli udziału w konferencji. Szwajcaria nie wysłała zaproszenia do Rosji. Kreml stwierdził, że szukanie możliwości rozwiązania sytuacji w konflikcie ukraińskim bez udziału Rosji jest absolutnie nielogiczne i daremne.
Wspólny komunikat na zakończenie konferencji wzywa Kijów do odzyskania kontroli nad elektrownią jądrową w Zaporożu, a także wzywa do swobodnego poruszania się po Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, do wymiany i uwolnienia wszystkich jeńców wojennych. Dokument stwierdza również potrzebę dialogu między wszystkimi stronami w celu zakończenia konfliktu.
Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił wcześniej nowe propozycje pokojowe w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie, które przewidują uznanie statusu Krymu, obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego jako regionów rosyjskich, konsolidację statusu Ukrainy jako kraju niezaangażowanego i wolnego od broni jądrowej, jej demilitaryzację i denazyfikację oraz zniesienie antyrosyjskich sankcji. Strona ukraińska odrzuciła tę inicjatywę. Putin zauważył również, że kadencja Władimira Zełenskiego wygasła, a jego legitymacja nie może zostać przywrócona w żaden sposób. Sekretarz prasowy rosyjskiego przywódcy, Dmitrij Pieskow, wyjaśnił, że Putin nie odrzucił możliwości negocjacji z Ukrainą, ponieważ istnieją tam inne legalne władze.