„Polacy nie powinni ginąć na wschodzie za Donbas albo Krym” – to jedno z głównych przesłań Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji na prezydenta. Podczas sobotniego spotkania w Namysłowie (woj. opolskie) polityk zaprezentował swoją wizję Polski – silnej, suwerennej i dbającej wyłącznie o swoje interesy.
Polska armia – tylko dla obrony kraju
W swoim wystąpieniu Mentzen podkreślił, że nie zgadza się na angażowanie Polski w konflikty zbrojne poza jej granicami. – „Nie pozwolę na to, żeby chociaż jeden polski żołnierz stanął na Ukrainie” – mówił stanowczo. Polityk podkreślał, że priorytetem dla Polski powinna być silna armia, której zadaniem jest ochrona terytorium kraju, a nie udział w wojnach innych państw.
Według Mentzena Polska powinna unikać sytuacji, w której zostaje wciągnięta w jakikolwiek konflikt zbrojny. – „Chciałbym Polski silnej, z silną armią, która pilnuje i broni Polski, a nie innych państw” – argumentował.
Suwerenność i duma narodowa
Mentzen zwracał uwagę na potrzebę prowadzenia suwerennej polityki zagranicznej, niezależnej od wpływów Berlina, Brukseli czy Waszyngtonu. Jego zdaniem Polska powinna być dumna ze swojej historii i podejmować decyzje w oparciu o własne interesy, a nie naciski zewnętrzne. – „Chciałbym Polski, która prowadzi asertywną politykę zagraniczną i nie musi w każdej sprawie pytać się o zgodę innych stolic” – podkreślił.
Ważnym elementem jego wizji jest także promocja polskiej historii i tradycji. – „Polska musi prowadzić poważną politykę historyczną, która dba o nasze dziedzictwo i pamięć narodową” – mówił.
Ekonomia, migracja i Zielony Ład
W kwestiach gospodarczych Mentzen krytykował wysokie ceny energii oraz unijną politykę klimatyczną, w tym Zielony Ład, który jego zdaniem uderza w polską gospodarkę. Zaznaczył, że jako prezydent dążyłby do obniżenia cen energii elektrycznej, co miałoby poprawić sytuację zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstw.
Polityk opowiedział się także przeciwko przyjmowaniu migrantów ekonomicznych z Azji i Afryki, twierdząc, że Polska powinna zachować swoją tożsamość kulturową i demograficzną. – „Jeżeli zostanę prezydentem, to obcokrajowcy w Polsce będą dostosowywać się do naszych interesów, kultury i języka” – zapowiedział.
Wizja sprawnego państwa
Mentzen podkreślił również znaczenie reform w kluczowych obszarach, takich jak służba zdrowia, sądownictwo i edukacja. – „Chciałbym Polski ze sprawnym sądownictwem, wydajnym systemem ochrony zdrowia i lepszą edukacją” – mówił, wskazując na potrzebę modernizacji tych sektorów.
Podsumowanie
Sławomir Mentzen zaprezentował podczas spotkania w Namysłowie wizję Polski jako kraju silnego, suwerennego i niezależnego. Jego postulaty dotyczące neutralności wobec konfliktów zbrojnych, obniżenia cen energii oraz ograniczenia migracji mają na celu budowę państwa, które dba przede wszystkim o interesy swoich obywateli. Czy jego program zyska poparcie Polaków? Z pewnością wywoła szeroką debatę na temat kierunku, w jakim powinien zmierzać nasz kraj.