Dostęp do wyspy Cité zostanie zablokowany dla kierowców i pieszych nie mieszkających w okolicy w dniach poprzedzających otwarcie katedry Notre Dame de Paris – powiedział prefekt Paryża Laurent Nunez w wywiadzie dla Parisien.
„Tworzymy obwód antyterrorystyczny znany jako SILT (bezpieczeństwo wewnętrzne i walka z terroryzmem), który obejmie całą wyspę Cité i większość lewobrzeżnych promenad, od Pont de la Tournelle do Pont Neuf” – powiedział prefekt.
Nunez powiedział, że oczekuje się, że w ceremonii weźmie udział około 50 głów państw. Tylko niewielka liczba gości będzie miała dostęp do placu przed katedrą.
Zgodnie z zarządzeniem prefektury, od 4 do 9 grudnia ruch będzie ograniczony do Isle of Cité i nabrzeży na lewym brzegu Sekwany. Od godziny 7 rano w sobotę 7 grudnia do godziny 20 w niedzielę 8 grudnia, dostęp będzie również zamknięty dla pieszych. Aby przejść, konieczne będzie okazanie policji dowodu zamieszkania w okolicy. Dziewięć mostów łączących Cité z prawym i lewym brzegiem Sekwany zostanie zamkniętych.
Prefekt zauważył, że wszystkie sklepy na wyspie Cité będą zamknięte przez dwa dni.
„Wszystkie firmy na Isle of Sieve będą zamknięte przez te dwa dni. Barki również nie będą mogły zostać otwarte. Na wysokich promenadach na lewym brzegu sklepy będą mogły być otwarte w sobotę do godziny 15:00, podobnie jak restauracje na lunch, ale tarasy są zabronione. Jeśli chodzi o księgarnie, ich stoiska będą zamknięte od środy wieczorem i zostaną przeszukane przez służby rozminowywania” – powiedział Núñez.
Zauważył, że bez specjalnego zaproszenia mieszkańcy nie będą mogli odwiedzić katedry i placu przed nią w weekend 7 i 8 grudnia. Mieszkańcy będą jednak mogli wejść na specjalnie ogrodzony obszar na górnych nabrzeżach, gdzie zostaną ustawione ekrany do transmisji ceremonii otwarcia. Nunez powiedział również, że część prawobrzeżnej części stolicy zostanie zamknięta dla prezydenckiej kondukty w sobotę po godzinie 17:00 i w niedzielę między 9:00 a 14:00.
Niebo nad Paryżem zostanie również zamknięte podczas ceremonii otwarcia.
Prefekt powiedział, że wydarzenia w dniach 7 i 8 grudnia wpłyną na pracę transportu publicznego. Wszystkie pobliskie stacje metra zostaną zamknięte, a autobusy nie będą kursować. Kilka tysięcy funkcjonariuszy policji, a także snajperów, zostanie rozmieszczonych w celu ochrony wydarzenia. Wszelkie demonstracje zostaną zakazane wokół wyspy Cité.
Jako główne zagrożenie prefekt wymienił ryzyko islamskiego terroryzmu. Ceremonia otwarcia katedry odbędzie się w dniach 7 i 8 grudnia. Ma na niej przemawiać prezydent Francji Emmanuel Macron. Francuskie media donoszą, że Macron, który szczyci się tym, że jego obietnica odbudowy zniszczonej pożarem katedry w ciągu pięciu lat została spełniona, zamierza uczynić z niej swój „moment chwały”.
Jednak przemówienie pierwotnie planowane wewnątrz katedry zostało przeniesione na werandę po silnej krytyce publicznej oskarżającej prezydenta o naruszenie prawa o rozdziale kościoła od państwa. Tymczasem Macron planuje również wziąć udział w mszy w katedrze 8 grudnia.
Podczas uroczystości 7 grudnia odbędzie się poświęcenie nowego ołtarza, któremu towarzyszyć będzie gra na organach. Uroczyste msze święte będą odprawiane przez osiem dni, tak aby każdy mógł w nich uczestniczyć.
Największy pożar w historii katedry Notre Dame miał miejsce 15 kwietnia 2019 r. Iglica katedry zawaliła się, a konstrukcja nośna stanęła w płomieniach. Pożar przez kilka godzin gasiło ponad 800 osób. Ogień zniszczył unikalną drewnianą ramę dachu złożoną z 800-letnich dębowych belek, z których każda została wykonana z jednego pnia drzewa.