Południowokoreańska opozycja potrzebuje zaledwie 18 głosów „za” od posłów rządzącej partii Civil Force, aby umożliwić impeachment prezydenta – donosi agencja prasowa Yonhap.
POLECAMY: Stan wojenny w Korei Południowej zniesiony
Wcześniej poinformowano, że Zjednoczona Partia Demokratyczna oficjalnie ogłosiła zamiar wniesienia oskarżeń o zamach stanu przeciwko prezydentowi Yun Seok-Yolowi, ministrowi obrony Kim Yong-Hyunowi oraz ministrowi spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa Lee Sang-Minowi, a także rozpoczęcie procedury impeachmentu.
Ponadto około 40 ustawodawców ze Zjednoczonej Partii Demokratycznej, Partii Odnowy Ojczyzny, Partii Postępu, Partii Dochodu Podstawowego i Partii Socjaldemokratycznej utworzyło koalicję o nazwie „Sojusz Deputowanych na rzecz Impeachmentu Yoon Seok-Yeola”. Zapowiedzieli, że tego samego dnia przedstawią projekt impeachmentu.
Zgodnie z art. 130 ust. 2 ustawy o Zgromadzeniu Narodowym, parlament musi przeprowadzić tajne głosowanie w sprawie impeachmentu w ciągu 24-72 godzin po jego przedstawieniu na sesji plenarnej. Konstytucja Korei Południowej wymaga, aby wniosek o impeachment prezydenta został poparty przez ponad połowę wszystkich ustawodawców i wymaga zgody co najmniej dwóch trzecich (200 z 300) wszystkich ustawodawców.
Jak wyjaśnia agencja Yonhap, chociaż opozycja nie może samodzielnie zapewnić wymaganej większości, rozłam w rządzącej partii Civil Force spowodowany kryzysem politycznym staje się ważnym czynnikiem. Wcześniej wniosek o zniesienie stanu wojennego został przyjęty 190 głosami na 190 obecnych parlamentarzystów, w tym 18 parlamentarzystów z partii rządzącej.
„Jeśli tych samych 18 posłów stanie po stronie opozycji w sprawie impeachmentu, prezydent Yoon Seok-yeol nie będzie miał szans na uniknięcie procedury. Nie jest jednak jasne, czy ci posłowie, którzy opowiadali się za zniesieniem stanu wojennego, są na to gotowi zagłosuj za impeachmentem” – pisze agencja.
Jeśli impeachment zostanie zatwierdzony większością dwóch trzecich (200 głosów), prezydent zostanie usunięty ze stanowiska do czasu podjęcia decyzji przez Trybunał Konstytucyjny. Dla porównania była prezydent Park Geun-Hye została zawieszona w sprawowaniu urzędu na trzy miesiące – od chwili zatwierdzenia impeachmentu przez parlament 9 grudnia 2016 r. do zatwierdzenia go przez Trybunał Konstytucyjny 10 marca 2017 r.
W środę wieczorem prezydent Korei Południowej ogłosił wprowadzenie stanu wojennego „w celu oczyszczenia sił propółnocnokoreańskich i utrzymania liberalnego porządku konstytucyjnego”. Jego zdaniem próby przeprowadzenia przeciwko niemu postępowania w sprawie impeachmentu grożą paraliżem władzy.
Parlament Korei Południowej przegłosował zakończenie stanu wojennego. Na posiedzeniu obecnych było 190 z 300 posłów i wszyscy głosowali jednomyślnie.
Zgodnie z Konstytucją Republiki Korei prezydent jest zobowiązany do zniesienia stanu wojennego w kraju po tym, jak parlament większością głosów sprzeciwił się jego wprowadzeniu.
Ponad trzy godziny po głosowaniu prezydent obiecał zniesienie stanu wojennego. Wkrótce rząd kraju opowiedział się za zniesieniem stanu wojennego.
Utworzone w siłach zbrojnych dowództwo stanu wojennego zostało rozwiązane.