Rozliczenia rzekomych nieprawidłowości z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości (2015–2023) stały się jednym z kluczowych punktów umowy koalicyjnej zawartej 10 listopada 2023 roku przez Koalicję Obywatelską, Polskę 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nową Lewicę. Chociaż temat budzi wiele emocji, minister sprawiedliwości Adam Bodnar apeluje o cierpliwość i podkreśla, że procesy w państwie demokratycznym wymagają czasu.
POLECAMY: Tusk krytykuje koalicjantów blokujących rozliczenia PiS
Donald Tusk: „Bez rozliczenia nie będzie naprawy Rzeczpospolitej”
W środę wieczorem, 4 grudnia 2023 roku, premier Donald Tusk odniósł się do tempa rozliczeń rządów PiS za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Rozliczanie PiS postępuje wolniej, bo nie wszyscy w Koalicji zrozumieli, że bez rozliczenia nie będzie naprawy Rzeczpospolitej” – napisał. Dodał także ostrzeżenie: „I jeśli się wreszcie nie ogarną, sami zostaną przez ludzi rozliczeni”.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier wyjaśnił, że jego krytyka nie była skierowana pod adresem konkretnych koalicjantów. „Ja oczekuję przede wszystkim od moich urzędników, od służb, aby działały tutaj z większą determinacją, z większą energią i to dotyczy całego państwa, ale także politycznych liderów” – tłumaczył Tusk. Zapowiedział również, że mimo wolnego tempa prac, nie zamierza odpuszczać tego tematu. „Nawet jeśli to tempo jest niezadowalające, to ja nie odpuszczę na pewno tej kwestii” – podkreślił.
Minister sprawiedliwości o postępach w rozliczeniach
W odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczeń rządów PiS, minister sprawiedliwości Adam Bodnar zamieścił w czwartek na platformie X szczegółowe podsumowanie prowadzonych działań.
„Fundusz Sprawiedliwości – kilkanaście osób z zarzutami, w tym wiceministrowie M. Woś i M. Romanowski, urzędnicy, a także niektórzy 'beneficjenci’.
Afera RARS – 8 osób z zarzutami, w tym były prezes agencji.
R. Czarnecki – z zarzutami (kilometrówki).
Afera hejterska – 4 sędziów w procedurze uchylenia immunitetu.
NCBiR – kilkadziesiąt osób z zarzutami, w tym członkowie byłego kierownictwa.
Collegium Humanum – kilkadziesiąt osób z zarzutami, w tym były rektor.
Afera 'zegarkowa’ w MON – akt oskarżenia wobec 2 osób.
Granatnik w KGP – zarzuty dla byłego Komendanta Głównego Policji.
Afera wizowa – zarzuty dla 9 osób, w tym byłego wiceministra P. Wawrzyka.
6 polityków – R. Wilk, Ł. Mejza, M. Wąsik, M. Kamiński, G. Braun, M. Dworczyk – w procedurze uchylenia immunitetu”.
Apel o cierpliwość
Adam Bodnar wskazał, że w sprawach rozliczeń prowadzonych jest wiele śledztw, złożono setki zawiadomień, a prace toczą się również we współpracy z komisjami śledczymi. „Trudna do zliczenia ilość podejmowanych czynności” – napisał minister. Podkreślił też, że grudzień przyniesie kolejne wiadomości w tej sprawie.
Bodnar zaapelował o zaufanie i cierpliwość wobec działań prokuratury. „W państwie demokratycznym to wszystko musi trochę trwać” – wyjaśnił, dodając, że w tego rodzaju sprawach kolejność działań jest niezmienna: śledztwo, dowody, zarzuty, akt oskarżenia, proces, wyrok.
Podsumowanie
Proces rozliczeń rządów PiS budzi wiele kontrowersji, ale zarówno premier Donald Tusk, jak i minister Adam Bodnar zgodnie podkreślają, że sprawy te muszą być prowadzone zgodnie z prawem oraz w sposób gwarantujący demokratyczne standardy. Apel o cierpliwość i szacunek dla procedur to wyraz troski o to, by wyniki tych postępowań były rzetelne i oparte na solidnych podstawach prawnych.