Prokuratura Krajowa wszczęła kolejne śledztwo wobec neosędziego i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika. Tym razem dotyczy ono zarzutów związanych z bezpodstawnymi działaniami dyscyplinarnymi wobec sędziego Krzysztofa Krygielskiego z Sądu Rejonowego w Olsztynie. Sprawa ta wpisuje się w szereg postępowań i oskarżeń dotyczących represjonowania sędziów w Polsce w ostatnich latach. Przypominamy, ze kilka dni temu Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wystąpiła wobec tego przestępcy do SN z wnioskiem o uchyleniu mu immunitetu w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej w związku z aferą hejterską.
POLECAMY: Piąte postępowanie karne wobec Schaba, Radzika i Lasoty
Zarzuty wobec Przemysława Radzika
Śledztwo, prowadzone przez wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej, opiera się na zawiadomieniu złożonym przez sędziego Krygielskiego i jego pełnomocnika, prof. Michała Romanowskiego. Zarzuty dotyczą naruszenia artykułów 231 i 212 Kodeksu karnego, tj. przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych oraz pomówienia. Chodzi o dyscyplinarkę, którą Radzik wszczął w czerwcu 2023 roku wobec Krygielskiego za wykonanie orzeczeń sądowych dotyczących sędziego Pawła Juszczyszyna.
POLECAMY: Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetów trzem „sędziom” działającym w grupie przestępczej
Krzysztof Krygielski, jako wiceprezes olsztyńskiego sądu, dopuścił Juszczyszyna do orzekania na podstawie decyzji sądów w Bydgoszczy, które uznały zawieszenie sędziego przez Izbę Dyscyplinarną za nielegalne. Decyzja Krygielskiego została jednak szybko uchylona przez ponownie mianowanego prezesa sądu, Macieja Nawackiego.
Reakcje na represje
Po dopuszczeniu Juszczyszyna do orzekania Krygielski został odwołany z funkcji wiceprezesa, a następnie stał się obiektem działań dyscyplinarnych inicjowanych przez Radzika. Pomimo szykan sędzia zdecydował się złożyć zawiadomienie do prokuratury, wskazując na bezprawne działania zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.
W czerwcu 2024 roku sprawę Krygielskiego przejął nowo powołany rzecznik dyscyplinarny ad hoc, Grzegorz Kasicki, jednak poprzedni rzecznicy dyscyplinarni związani z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą wciąż nie przekazali akt sprawy.
Dziewięć śledztw wobec Radzika
Aktualne postępowanie to już dziewiąte śledztwo prowadzone wobec Przemysława Radzika. Wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej analizuje m.in. jego działania związane z:
- Blokowaniem sędziego Igora Tulei w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych.
- Represjonowaniem sędziego Pawła Juszczyszyna.
- Represjami wobec sędziego Waldemara Żurka, który stał się symbolem oporu wobec zmian w polskim sądownictwie, doświadczając aż 23 bezpodstawnych dyscyplinarek.
- Przenoszeniem sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek i innych do innych wydziałów jako formy kary za stosowanie prawa europejskiego.
- Ujawnieniem materiałów z postępowań dyscyplinarnych w ramach tzw. afery hejterskiej.
Prokuratura rozważa także wniosek o uchylenie immunitetu Przemysławowi Radzikowi, Piotrowi Schabowi i Michałowi Lasocie, by móc postawić im zarzuty karne za odmowę wydania akt z dyscyplinarkami.
Szerszy kontekst
Śledztwo wobec Radzika to kolejny element działań zmierzających do rozliczenia osób odpowiedzialnych za nadużycia w systemie dyscyplinarnym wobec sędziów. Nowa polityka ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który powołał specjalnych rzeczników dyscyplinarnych ad hoc, ma na celu zakończenie represji i przywrócenie praworządności w polskim sądownictwie.
Sprawa Krygielskiego stanowi symbol walki o niezależność sędziowską, a jej rozwój będzie z pewnością przedmiotem uwagi środowiska prawniczego oraz opinii publicznej.