W Polsce liczba dni wolnych od pracy wynosi obecnie 14, co sprawia, że mieści się w średniej europejskiej. Propozycja wprowadzenia Wielkiego Piątku jako dnia wolnego od pracy, która trafiła niedawno do Senatu, może zmienić ten stan rzeczy. Jednak wiąże się to z koniecznością rezygnacji z innego dnia wolnego – Święta Konstytucji 3 Maja.
POLECAMY: Sejm za wolną Wigilią jednak nie tak szybko i w zamian za dodatkową niedzielę handlową
Wielki Piątek jako dzień wolny: argumenty za
Autor petycji skierowanej do Senatu argumentuje, że Wielki Piątek to dzień szczególnie ważny dla chrześcijan, obchodzony w kościołach katolickim, prawosławnym, ewangelickim i protestanckim. W wielu europejskich krajach, takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Dania, Wielki Piątek jest już dniem wolnym od pracy. W Polsce dzieci w szkołach mają tego dnia wolne od zajęć dydaktycznych, co stwarza trudności dla rodziców pracujących.
„Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracowniczkami w tym ważnym dla chrześcijan dniu” – zauważa autor petycji cytowanej przez Fakt.pl.
Wprowadzenie Wielkiego Piątku jako dnia wolnego mogłoby poprawić komfort pracowników oraz pozwolić na godne przeżywanie tego dnia zgodnie z tradycjami religijnymi.
Święto Konstytucji 3 Maja do likwidacji?
Propozycja zmiany spotyka się jednak z kontrowersjami, ponieważ wiąże się z likwidacją dnia wolnego w Święto Konstytucji 3 Maja. Autor petycji argumentuje, że Konstytucja 3 Maja nie obowiązuje już od ponad 200 lat, a dzień uchwalenia obecnie obowiązującej Konstytucji – 2 kwietnia – nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy.
Warto przypomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja ma głębokie znaczenie historyczne i symboliczne. Jest to dzień upamiętniający pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą, która stała się powodem do dumy narodowej. Likwidacja tego dnia jako święta może być odebrana jako pomniejszenie znaczenia polskiej historii.
Lista dni wolnych w 2025 roku
Obecnie w Polsce obowiązuje 14 dni wolnych od pracy. Według aktualnego kalendarza na 2025 rok są to:
- 1 stycznia (Nowy Rok, środa)
- 6 stycznia (Trzech Króli, poniedziałek)
- 20 kwietnia (Wielkanoc, niedziela)
- 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny)
- 1 maja (Święto Pracy, czwartek)
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja, sobota)
- 8 czerwca (Zielone Świątki, niedziela)
- 19 czerwca (Boże Ciało, czwartek)
- 15 sierpnia (Święto Wniebowzięcia NMP, piątek)
- 1 listopada (Wszystkich Świętych, sobota)
- 11 listopada (Święto Niepodległości, wtorek)
- 24 grudnia (Wigilia, od 2025 roku dzień wolny, środa)
- 25 grudnia (Boże Narodzenie, czwartek)
- 26 grudnia (Drugi dzień Świąt, piątek)
Co dalej z propozycją?
Decyzja o wprowadzeniu Wielkiego Piątku jako dnia wolnego od pracy wymaga szerokiej debaty publicznej oraz uwzględnienia zarówno względów historycznych, jak i praktycznych. Propozycja ta może wywołać sprzeczne reakcje w społeczeństwie, dzieląc je na zwolenników zmiany i tych, którzy preferują utrzymanie dotychczasowego kalendarza dni wolnych.
Bez względu na wynik tej debaty, jedno jest pewne – temat dni wolnych od pracy zawsze będzie budził emocje, ponieważ dotyka zarówno tradycji, jak i codziennego życia pracowników.