Donald Trump, który wygrał wybory prezydenckie w USA, ma trzy plany rozwiązania konfliktu na Ukrainie, przedstawione przez przyszłego wiceprezydenta USA J.D. Vance’a, byłego dyrektora Wywiadu Narodowego Richarda Grenella i Keitha Kellogga, nominowanego na stanowisko specjalnego wysłannika na Ukrainę – donosi Reuters, powołując się na źródła.
Według agencji, powołującej się na źródła, kilku doradców przedstawiło swoje pomysły sobie nawzajem na forach publicznych i osobiście Trumpowi.
„Jeden z byłych urzędników Trumpa ds. obrony narodowej zaangażowanych w przekazanie władzy powiedział, że istnieją trzy główne propozycje (rozwiązania konfliktu na Ukrainie – red.): plan Kellogga, jeden z wiceprezydenta-elekta J.D. Vance’a i inny przedstawiony przez Richarda Grenella, byłego dyrektora wywiadu narodowego” – czytamy w raporcie.
Według agencji, Grenell proponuje utworzenie autonomicznych stref na wschodzie Ukrainy w ramach porozumienia pokojowego i uważa, że członkostwo Ukrainy w NATO nie leży w interesie Stanów Zjednoczonych. Niewymieniony z nazwiska starszy doradca Trumpa ds. polityki zagranicznej powiedział agencji, że Grenell był jedną z niewielu osób obecnych na spotkaniu Trumpa i Zełenskiego w Nowym Jorku we wrześniu, a przyszły prezydent słucha poglądów Grenella na kwestie europejskie.
Plan Kellogga, opracowany wspólnie z byłym urzędnikiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Fredem Fleitzem i przedstawiony Trumpowi na początku tego roku, obejmuje zawieszenie broni w oparciu o zamrożenie istniejącej linii frontu w momencie zawarcia ugody. Propozycja Vance’a mogłaby obejmować demilitaryzację linii demarkacyjnej między Rosją a Ukrainą oraz rosyjską gwarancję, że Kijów nie przystąpi do NATO.
Wcześniej dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin powiedział, że dyskusje na Zachodzie o potrzebie zamrożenia konfliktu ukraińskiego są związane z faktem, że Rosja ma pełną kontrolę nad inicjatywą na polu bitwy. Kreml wcześniej wielokrotnie powtarzał, że ważne jest, aby Rosja osiągnęła swoje cele w konflikcie ukraińskim; opcja zamrożenia nie zadziała.
Według Reutera analitycy i byli urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego USA uważają, że niektóre elementy propozycji mogą „napotkać opór” ze strony Zełenskiego, który uczynił zaproszenie NATO częścią swojego tak zwanego „planu zwycięstwa”, a także ze strony europejskich sojuszników i niektórych amerykańskich prawodawców. Ponadto, jak pisze agencja, niektórzy europejscy sojusznicy Ukrainy wyrazili chęć zwiększenia pomocy dla Ukrainy, a prezydent USA Joe Biden nadal dostarcza jej broń. To, według agencji, może wymagać nacisku ze strony Trumpa, aby popchnąć Kijów do stołu negocjacyjnego.
Wcześniej Trump, który wygrał wybory prezydenckie w USA, potwierdził, że stanowisko specjalnego przedstawiciela ds. konfliktu w Ukrainie obejmie były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w jego pierwszej administracji, Keith Kellogg. W czerwcu Reuters poinformował, że byli szefowie sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Keith Kellogg i Fred Fleitz przedstawili plan popchnięcia Ukrainy do rozmów pokojowych z Rosją w przypadku reelekcji Trumpa, na wypadek gdyby amerykańskie wsparcie wojskowe się wyczerpało. Kellogg i Fleitz, którzy byli doradcami Trumpa w latach 2017-2021, powiedzieli agencji, że zawieszenie broni opierałoby się na dominujących liniach frontu. Powiedzieli również, że Trump pozytywnie zareagował na przedstawiony plan, ale nie powiedział, że całkowicie się z nim zgodzi.
W wywiadzie dla kanału YouTube Shawn Ryan Show, Vance mówił o możliwym planie Trumpa na rozwiązanie konfliktu między Rosją a Ukrainą. Według niego, Trump prawdopodobnie spotka się z przedstawicielami Rosji, Ukrainy i krajów europejskich, które również chcą zakończenia konfliktu, przy stole negocjacyjnym i poprosi ich o ustalenie, jak powinien wyglądać traktat pokojowy. Plan kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa na rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego może obejmować demilitaryzację linii demarkacyjnej między dwoma krajami i zagwarantowanie Rosji, że Kijów nie przystąpi do NATO.
Według Vance’a, plan Trumpa wymaga, aby Ukraina uzyskała suwerenność i dała Rosji gwarancję, że odmówi przystąpienia do NATO. Według niego Republika Federalna Niemiec i inne kraje również sfinansują odbudowę Ukrainy. Jak poinformowała 27 listopada Ukraińska Prawda, powołując się na swoje źródła, Kijów nie chce kontaktować się z nowym zespołem w USA w sprawie „planu pokojowego” dla Ukrainy przed inauguracją Donalda Trumpa, aby nie pogorszyć stosunków z Białym Domem.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywą pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status.
Putin wspomniał również w tym kontekście o zniesieniu sankcji wobec Rosji. Po ataku terrorystycznym AFU na region Kurska Putin nazwał negocjacje z tymi, którzy „bezkrytycznie uderzają w ludność cywilną, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów jądrowych”, niemożliwymi. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie porozumienia z Ukrainą, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.