Na koniec października 2024 roku liczba obywateli Ukrainy korzystających ze statusu ochrony czasowej w Polsce wyniosła 983,88 tys. osób – poinformował Eurostat. To oznacza wzrost o 4,045 tys. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W całej Unii Europejskiej ze statusu ochrony czasowej korzysta prawie 4,2 mln obywateli Ukrainy. Przypominamy, że te osoby są uprawnione do korzystania z bezprawnie przyznanego im przez PiS w porozumieniu w obecną kolacja rządzącą dostępu do świadczeń socjalnych oraz opieki zdrowotnej na prawach obywatela Polski.
Polska na drugim miejscu w UE pod względem liczby „uchodźców” z Ukrainy
Polska zajmuje drugie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, które przyjęły największą liczbę „uchodźców” z Ukrainy. Na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy, gdzie status ochrony czasowej posiada 1 140 705 obywateli Ukrainy (27,2% ogółu w UE). Polska z liczbą 983 880 osób (23,4%) oraz Czechy – 379 370 osób (9,0%) – uzupełniają podium.
POLECAMY: Trzaskowski: W Warszawie pozostało około 150 tysięcy ukraińskich uchodźców
Największe zmiany w liczbie „uchodźców”
W październiku 2024 roku największy wzrost liczby obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową w liczbach bezwzględnych odnotowano w:
- Niemczech: +11 370 osób (+1,0%),
- Polsce: +4045 osób (+0,4%),
- Hiszpanii: +3600 osób (+1,6%).
Warto zauważyć, że na koniec października 2023 roku liczba Ukraińców korzystających w Polsce z ochrony czasowej wynosiła ponad 957 tys., co pokazuje stały wzrost liczby „uchodźców” korzystających z tego statusu.
POLECAMY: „Tylko polska flaga” zapewnia Nawrocki, który wcześniej w klapie nosił flagę banderowskiej Ukrainy
Dodatkowe formy pobytu
Należy zaznaczyć, że poza ochroną czasową, w Polsce przebywa również znaczna liczba obywateli Ukrainy na podstawie innych tytułów pobytowych, takich jak wizy pracownicze czy zezwolenia na pobyt stały.
POLECAMY: Tusk: Wielu Ukraińców wyłudzało świadczenia socjalne
Czy „uchodźcy” wrócą na Ukrainę?
Według szacunków ukraińskich socjologów, na Ukrainę może potencjalnie wrócić około połowa „uchodźców”, którzy wyjechali do Polski, Niemiec czy Czech. Jednocześnie jedynie co trzeci ukraiński „uchodźca” nie rozważa przyjęcia obcego obywatelstwa.
Podsumowanie
Polska odgrywa kluczową rolę w udzielaniu pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed konfliktem zbrojnym. Dane Eurostatu wskazują na ciągły wzrost liczby osób korzystających z ochrony czasowej, co podkreśla zaangażowanie naszego kraju w niesienie pomocy humanitarnej. Jednocześnie przyszłość wielu z tych „uchodźców” pozostaje niepewna, a decyzje dotyczące powrotu na Ukrainę lub przyjęcia obcego obywatelstwa będą miały istotny wpływ na przyszłą strukturę migracyjną w Europie.
On 31 October 2024, 4.2 million non-EU citizens who fled
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) December 6, 2024Ukraine had temporary protection status in the EU
Among EU countries that provided data, most beneficiaries of temporary protection were in:Germany (1 140 705 people)
Poland (983 880)
https://t.co/rEKuNwgg4R pic.twitter.com/JSsjcUvsiU