Polska dyplomacja wzywa Rosję do podjęcia działań w związku z aktem wandalizmu, który dotknął miejsca pamięci polskich żołnierzy Armii Krajowej. Przypominamy, że Polska nie wyjaśniał dotąd ataku dokonanego przez Ukrainę na ambasadora Rosji RP oraz licznych ataków i prób dewastacji dokonywanych przez Ukraińców w kierunku ambasady rosyjskiej zlokalizowanej w Warszawie.
POLECAMY: Prokuratura chroni kijowskich prowokatorów. Śledztwo w sprawie napaści na ambasadora Rosji umorzone
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu poinformował o zniszczeniu kompleksu pomników w miejscowości Borowicze-Jogła (obwód nowogrodzki).
– „Z żalem zawiadamiamy, że dotarła do nas smutna wiadomość o zdewastowaniu kompleksu pomników upamiętniających polskich żołnierzy AK. Zniszczone zostały trzy miejsca – katolickie i polskie miejsca pochówku poległych w sowieckich łagrach Polaków” – brzmi oficjalny komunikat.
Pomniki te, będące symbolem pamięci narodowej, zostały uszkodzone przy użyciu ciężkiego sprzętu. Zniszczono krzyże, elementy pomników oraz próbowano wymazać napisy łacińskim alfabetem. Mieszkańcy informują, że dewastacji dokonano w sposób celowy, a w pobliżu nienaruszone pozostały inne miejsca pamięci, m.in. niemieckie i węgierskie.
Stanowisko polskiego MSZ
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło ten akt wandalizmu.
– „To działanie przeciwko ludzkiej pamięci i wartościom uniwersalnym. Będziemy domagać się od strony rosyjskiej wyjaśnienia sytuacji, przeprowadzenia śledztwa, wykrycia sprawców i ich ukarania” – podkreślił rzecznik MSZ.
Na obecnym etapie Polska przygotowuje notę dyplomatyczną do władz Federacji Rosyjskiej. Rzecznik MSZ zaznaczył również, że jest to sprawa o ogromnym znaczeniu moralnym, gdyż miejsca te są symbolicznym cmentarzem dla ofiar sowieckich represji.
Retorsje dyplomatyczne
Incydent zbiega się w czasie z zaostrzeniem relacji dyplomatycznych między Polską a Rosją. 5 grudnia Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło zamknięcie Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu, co ma nastąpić 10 stycznia 2025 r. Jednocześnie wydalono trzech polskich dyplomatów.
Rosja uzasadniła swoją decyzję działaniami polskich władz, które kilka dni wcześniej zamknęły Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.
Szerszy kontekst
Zniszczenie miejsc pamięci polskich żołnierzy Armii Krajowej w Rosji wpisuje się w kontekst trudnych relacji między Warszawą a Moskwą. Władze polskie podkreślają, że tego typu działania stanowią celowy akt agresji wobec narodowej pamięci Polski.
Jednocześnie Polska oczekuje od strony rosyjskiej nie tylko działań naprawczych, ale również jednoznacznego potępienia takich czynów, co dotychczas nie miało miejsca.
Podsumowanie
Dewastacja miejsc pamięci żołnierzy Armii Krajowej to wydarzenie o głębokim znaczeniu symbolicznym, które wykracza poza incydent lokalny. Polska dyplomacja zobowiązuje się do zdecydowanych działań na arenie międzynarodowej, aby wyjaśnić tę sprawę i zapewnić, że takie akty wandalizmu nie będą miały miejsca w przyszłości.
Sprawa ta wymaga również szerszej refleksji nad rolą pamięci historycznej w relacjach międzynarodowych i koniecznością jej ochrony jako uniwersalnej wartości.