Ewa Wrzosek, znana prokurator, wyraziła opinię, że w obecnej sytuacji polityczno-prawnej Roman Giertych byłby lepszym wyborem na stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego niż Adam Bodnar. Swoje stanowisko przedstawiła w programie TVP Info, odnosząc się do wyzwań stojących przed nową władzą po wyborach z 15 października.
POLECAMY: Giertych: Mój zespół będzie żądał, aby neosędziowie oddali nieprawnie pobrane uposażanie
Krytyka obecnego tempa reform
Wrzosek podkreślała swoje rozczarowanie tempem rozliczeń z rządami Zjednoczonej Prawicy. Wskazała na panujący chaos w sferze prawnej i politycznej:
„Nie mamy jeszcze ustabilizowanej sytuacji prawnej, politycznej, ustabilizowanej demokracji, mamy chaos”.
Jej zdaniem obecna sytuacja wymaga bardziej zdecydowanych działań, niż te, które dotychczas podejmowano.
Argumenty za Romanem Giertychem
W ocenie Wrzosek, Adam Bodnar – choć wybitny prawnik – lepiej sprawdziłby się w czasach spokoju, a nie w okresie intensywnych przemian. Prokurator wskazała, że Roman Giertych posiada cechy niezbędne do podejmowania trudnych decyzji w warunkach przejściowych:
„Adam Bodnar jest wybitnym prawnikiem, idealnym na czas spokoju. Natomiast w mojej ocenie mamy okres, jeśli użyć terminologii wojskowej, „powojenny””.
Zdaniem Wrzosek, Giertych lepiej poradziłby sobie w sytuacji, gdy konieczne są niepopularne decyzje, mogące skutkować ostracyzmem środowiskowym.
Powrót do sprawy syna Jacka Kurskiego
Prokurator Ewa Wrzosek odniosła się również do kontrowersyjnej sprawy śledztwa dotyczącego syna Jacka Kurskiego, byłego prezesa TVP i polityka PiS. Sprawa dotyczy podejrzeń o gwałt na dziecku i była dwukrotnie umarzana – w 2017 i 2019 roku. Po zmianie kierownictwa Prokuratury Krajowej audyt wykazał poważne nieprawidłowości w prowadzeniu postępowania.
Rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak, poinformował, że prokurator podjął decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego. Jednak decyzja ta została uchylona przez przełożonego prokuratora:
„Z tą decyzją prokuratora zapoznał się jego bezpośredni przełożony i w ubiegłym tygodniu podjął decyzję o uchyleniu tej decyzji”.
Wrzosek wskazała na problem wewnętrznej lojalności wśród prokuratorów, co może prowadzić do unikania odpowiedzialności:
„To jest odpowiedź na to, czy prokuratorzy są w stanie sami się rozliczyć. Możemy mieć do czynienia z fałszywie rozumianą lojalnością”.
Wyzwania dla nowego rządu
Opinia Ewy Wrzosek wskazuje na istotne wyzwania stojące przed nową władzą, która musi zmierzyć się z reformą wymiaru sprawiedliwości i rozliczeniem nieprawidłowości poprzednich lat. Prokurator podkreśla konieczność podjęcia zdecydowanych kroków w celu odbudowy zaufania do instytucji państwowych.